هیئت سازمان ملل در کابل بر حمایت از حقوق زنان در افغانستان تاکید کرد

گروه طالبان ماه گذشته از سازمان‌های امدادرسان محلی و بین‌المللی خواست مانع اشتغال زنان تا اطلاع بعدی شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امینه محمد، دستیار دبیرکل سازمان ملل متحد پیرامون حقوق زنان در افغانستان و محدودیت‌های اعمال‌شده بر آنها از جمله ممنوعیت کار و تحصیل دختران و زنان با سرپرست وزارت خارجه دولت طالبان دیدار کرد.

فرحان حق، جانشین سخنگوی سازمان ملل در نیویورک، چهارشنبه 18 دی اظهار داشت که امینه محمد با کارکنان سازمان ملل، سازمان‌های امدادرسانی و شماری از زنان افغانستانی با هدف «بررسی شرایط و اعلام حمایت از زنان و راه‌های چگونگی تقویت حقوق آنها» گفتگو کرد.

فرحان افزود که امینه محمد بر اجرای سیاست‌های همراستا با حقوق بشر به‌ویژه در رابطه با حقوق زنان و دختران تاکید ‌و از اعمال برخی معافیت‌ها برای اشتغال زنان در سازمان‌های امدادی حمایت کرد.

دستیار دبیرکل سازمان ملل پیش از سفر به کابل با مقامات ترکیه، قطر و پاکستان درباره افغانستان مذاکره و اعلام کرد که مسئولان این کشورها در مورد حقوق زنان و دختران افغانستانی برای ادامه تحصیل و اشتغال اتفاق نظر دارند.

در همین رابطه، سخنگوی وزارت خارجه طالبان اعلام کرد که امینه محمد با امیرخان متقی، سرپرست این وزارتخانه دیدار کرده است.

وزیر خارجه طالبان هم در بیانیه‌ای ابراز داشت، عدم به رسمیت شناختن حکومت طالبان، ممنوعیت سفر مقامات این گروه به خارج و تحریم‌های بانکی مشکلاتی است که باید جامعه جهانی برای آنها راه‌حلی پیدا کند.

این بیانیه افزوده که زنان می‌توانند در دو بخش درمان و آموزش مشغول به کار شوند.

گروه طالبان ماه گذشته از سازمان‌های امدادرسانی محلی و بین‌المللی خواست مانع اشتغال زنان تا اطلاع بعدی شوند. این گروه مدعی شد به‌دلیل عدم رعایت حجاب توسط زنان، اشتغال آنها ممنوع اعلام شده است.

تصمیم ممنوعیت اشتغال زنان تنها چند روز پس اعلام ممنوعیت تحصیل دختران در دانشگاه‌های افغانستان اتخاذ شد.

بسیاری از نهادهای امدادرسان و سازمان‌های بشردوستانه در پی تصمیم طالبان فعالیت خود در افغانستان را متوقف کردند.

با این حال، پس از اعلام رفع ممنوعیت اشتغال زنان در بخش‌های درمان و آموزش، برخی از نهادها و سازمان‌های امدادرسان مجددا فعالیت خود در افغانستان را از سر گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید