سفر نماینده سازمان ملل به افغانستان برای گفت‌وگو درباره حقوق زنان

این دیدار پس از قتل یک نماینده سابق پارلمان افغانستان انجام می‌شود که در خانه خود در کابل کشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

فرحان حق، سخنگوی سازمان ملل متحد، در اظهاراتی گفت، در حالی که رئیس سازمان ملل نسبت به ایجاد «آپارتاید جنسیتی» توسط طالبان ابراز نگرانی کرد، مقامات ارشد سازمان ملل برای گفت‌وگو با طالبان در این باره به کابل سفر کرده‌اند.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، سه‌شنبه 27 جدی (دی)، فرحان حق گفت که هیئت سازمان ملل که وارد کابل شده، شامل آمنه محمد معاون دبیرکل و سیما باهوس، دبیر اجرایی زنان سازمان ملل متحد است.

حق به خبرگزاری فرانسه گفت که خالد خیاری، یک مقام ارشد وزارت امور سیاسی سازمان ملل نیز در این مراسم حضور دارد و به دلایل امنیتی از ارائه جزئیات بیشتر در مورد این دیدار خودداری کرد.

هفته گذشته، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، «محدودیت‌های بی‌سابقه و سیستماتیک علیه حقوق زنان و دختران» در افغانستان را محکوم کرد که به گفته او «آپارتاید جنسیتی را ایجاد می‌کند».

این هیئت پیش از ورود به افغانستان در چندین کشور آسیایی و اروپایی مذاکراتی را برای بحث درباره حقوق زنان و دختران و توسعه پایدار انجام داده است.

بر اساس این گزارش، یکی دیگر از سخنگویان سازمان ملل گفته است که این دیدار پس از قتل یک نماینده سابق پارلمان افغانستان انجام می‌شود که در خانه خود در کابل کشته شد، «قتلی که گوترش را شوکه کرد».

در اواخر ماه دسامبر، طالبان کار کردن زنان افغان با سازمان‌های غیردولتی را ممنوع کرد و باعث شد چندین سازمان فعالیت خود را در این کشور متوقف کنند.

دست‌کم سه سازمان‌ پس از دریافت تضمین از سوی مقامات طالبان مبنی بر اینکه زنان می‌توانند در بخش صحی(بهداشت) به کار خود ادامه دهند، فعالیت‌های خود را تا به صورت محدود از سر گرفته‌اند.

طالبان از زمان به قدرت رسیدن در افغانستان، محدودیت‌های زیادی را علیه زنان در این کشور وضع کرده‌ که با واکنش‌های تند در داخل و خارج از افغانستان روبه‌رو شده است.

علاوه بر ممنوعیت از کار و تحصیل، به موجب مقررات طالبان زنان دیگر مجاز نیستند بدون «محرم» سفر کنند و هنگام بیرون رفتن از منزل باید برقع بپوشند.

طالبان همچنین در نوامبر 2022 زنان را از رفتن به پارک‌ها، باغ‌ها، سالن‌های ورزشی و حمام‌های عمومی منع کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم