دیدبان حقوق بشر خواستار تعلیق عضویت افغانستان در شورای بین‌المللی کرکت شد

اخیرا برد کرکت استرالیا اعلام کرد که به‌خاطر محدودیت طالبان علیه زنان، مقابل تیم ملی کریکت افغانستان بازی نخواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

«دیدبان حقوق بشر»، از شورای بین‌المللی کرکت (ICC) خواسته است که عضویت افغانستان را که تحت کنترل طالبان است، به‌دلیل عدم دسترسی زنان و دختران به آموزش و ورزش تعلیق کند.

مینکی وردن، مدیر ابتکارات جهانی دیدبان حقوق بشر، دوشنبه 26 جدی (دی) در بیانیه‌ای گفت: «اقدامات طالبان در تضاد با سیاست ضد تبعیض شورای بین‌المللی کرکت است و پس از دست‌ یافتن به قدرت، فهرست طولانی و رو به رشدی از قوانین و سیاست‌هایی را وضع کرده‌اند که مانع دسترسی زنان و دختران به حقوق اساسی‌شان می‌شود.»

Advertisement

در بیانیه آمده است: «نیروهای طالبان مراکز تمرینی و ورزشی زنان را بسته‌ و آنان را به خشونت تهدید کرده‌اند. برخی از زنان و دختران ورزشکار مخفی شده‌اند و شواهد مرتبط با ورزش از جمله مدال‌ها و لباس‌های ورزشی‌شان را نابود کرده‌اند.»

این بیانیه پس از آن صادر شد که اخیرا برد کرکت استرالیا اعلام کرد که به‌خاطر محدودیت طالبان علیه زنان، مقابل تیم ملی کریکت افغانستان بازی نخواهد کرد.

چندی پیش، اعضای تیم کریکت افغانستان در دیداری با سراج‌الدین حقانی عضو ارشد گروه طالبان با او عکس گرفتند که این امر با واکنش‌های تند شهروندان افغانستان و برخی ورزشکاران خارجی مواجه شده بود.

طالبان در کنار محدودیت‌های دیگر، زنان را از ورزش نیز منع کرده و ورزشگاه‌های آنان را بسته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید