جمهوری‌خواهان درباره عقب‌نشینی نامنظم ارتش آمریکا از افغانستان تحقیق می‌کنند

بی‌نظمی حاصل از آن عقب‌نشینی و بازگشت مجدد طالبان به قدرت در افغانستان انتقادات بسیاری را به عملکرد دولت بایدن وارد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اکثریت جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه تحقیقی را درباره عقب‌نشینی بی‌برنامه و نامنظم ارتش این کشور از افغانستان که منجر به کشته‌شدن 13 سرباز آمریکایی شد، آغاز کرد.

مایکل مکول، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان اعلام کرد از آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا خواسته است بخشی از اسناد اطلاعاتی و مدارک مرتبط با مذاکرات با طالبان را به این کمیته تحویل دهد.

مکول اشاره کرد: «اقدام مکرر دولت بایدن در عدم پذیرش درخواست‌های تحقیق و بررسی پیرامون خروج نیروهای آمریکا از افغانستان و ممانعت از ارسال اطلاعات در این باره بیهوده و نادرست است.»

جو بایدن، رئیس جمهوری دموکرات آمریکا، در اوت 2021 دستور عقب‌نشینی ارتش این کشور از افغانستان را صادر کرد و‌ به طولانی‌ترین جنگ ایالت متحده با یک طرف خارجی پایان داد.

بی‌نظمی حاصل از آن عقب‌نشینی و بازگشت مجدد طالبان به قدرت در افغانستان انتقادات بسیاری را به عملکرد دولت بایدن وارد کرد.

در جریان عقب‌نشینی نامنظم آمریکا از افغانستان 13 سرباز این کشور در یک بمب‌گذاری در اطراف فرودگاه کابل کشته شدند. طی این حمله تروریستی در مجموع 173 نفر جان باختند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا در دوره ریاست جمهوریش درباره عقب‌نشینی از افغانستان مذاکراتی را انجام داده بود اما جمهوری‌خواهان به‌شدت از برنامه نامنظم عقب‌نشینی توسط دولت بایدن انتقاد کردند.

وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد با کمیته‌های مرتبط با سیاست خارجی در کنگره همکاری لازم را انجام خواهد داد.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرد، از نوامبر 2022 تاکنون بیش از 150 توضیح و سند درباره سیاست‌های دولت پیرامون افغانستان به مقامات هر دو حزب ارائه شده است.

در طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا 2500 سرباز این کشور کشته شدند اما در حال حاضر افغانستان اولویتی در سیاست خارجی واشینگتن محسوب نمی‌شود.

طبق آخرین نظرسنجی موسسه «گالوپ»، حدود 50 درصد مردم آمریکا آغاز و ادامه جنگ افغانستان را «کاملا اشتباه» عنوان کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم