ضرب‌الاجل 10 روزه طالبان برای بستن سالن‌های زیبایی زنان در افغانستان

طالبان از نوامبر 2022 حضور زنان در پارک‌ها، باغ‌ها، سالن‌های ورزشی و حمام‌های عمومی را ممنوع اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در ادامه اعمال محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های گسترده علیه تحصیل، اشتغال و حضور و مشارکت‌های اجتماعی زنان در افغانستان، دولت طالبان به تازگی برای مسدود کردن سالن‌های زیبایی زنان در سراسر این کشور نیز ضرب‌الاجلی 10 روزه تعیین کرده است.

منابع «العربیه» سه‌شنبه 20 جدی علاوه بر این گزارش دادند که دولت طالبان همچنین تصمیم گرفته از کار دختران در مراکز تجاری جلوگیری کند.

به گفته این منابع در ادامه واکنش‌های بین‌المللی به این رویکرد طالبان که ادامه امدادرسانی بین‌المللی در این کشور را ناممکن ساخته، یک هیئت آمریکایی برای دیدار با رهبری «جبهه مقاومت ملی افغانستان» و به منظور گفت‌وگو درباره راه‌حل‌های بحران افغانستان، وارد ترکیه شده است.

طالبان در 22 دسامبر 2022 با نشر اعلامیه‌ای به سازمان‌های غیردولتی در افغانستان دستور داد تا از کار زنان در این سازمان‌ها جلوگیری کنند. این اعلامیه تنها چهار روز پس از آن منتشر شد که حکومت طالبان زنان را از حضور در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی منع کرد.

طالبان از زمان به قدرت رسیدن در افغانستان، محدودیت‌های زیادی را علیه زنان در این کشور وضع کرده‌اند که با واکنش‌های تند در داخل و خارج از افغانستان روبه‌رو شده است.

علاوه بر ممنوعیت از کار و تحصیل، به موجب مقررات طالبان زنان دیگر مجاز نیستند بدون «محرم» سفر کنند و هنگام بیرون رفتن از منزل باید برقع بپوشند.
طالبان همچنین در نوامبر 2022 زنان را از رفتن به پارک‌ها، باغ‌ها، سالن‌های ورزشی و حمام‌های عمومی منع کرد.

سازمان ملل متحد 29 دسامبر اعلام کرد که شماری از برنامه‌های کمک‌رسانی در افغانستان به‌دلیل ممنوعیت‌هایی که از سوی طالبان علیه زنان در این کشور اعمال شده، متوقف و احتمال می‌رود دیگر برنامه‌های مرتبط با آن نیز تعطیل شود.

در واکنش به محدودیت‌های اعمال شده 12 کشور اروپایی به همراه آمریکا خواهان لغو‌ تصمیم طالبان پیرامون‌ ممنوعیت تحصیل و اشتغال زنان در افغانستان شدند.

شورای امنیت سازمان ملل نیز در بیانیه‌ای خواستار مشارکت کامل، برابر و هدفمند زنان در همه زمینه‌ها در افغانستان شد و ممنوعیت تحصیل دختران و اشتغال زنان در نهادهای کمک‌رسان را به‌شدت محکوم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم