سازمان ملل: به‌رغم محدودیت‌ها روند کمک‌رسانی در افغانستان ادامه می‌‌یابد

هماهنگ‌کننده سازمان ملل گفت که انجام روند کمک‌رسانی بشردوستانه در افغانستان بدون مشارکت زنان ممکن نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد اعلام کرد که به‌رغم محدودیت‌های اعمال‌شده بر اشتغال و همکاری زنان با سازمان‌های امدادی بین‌المللی توسط طالبان، روند کمک‌رسانی در افغانستان متوقف نخواهد شد.

رامز اکبروف، هماهنگ‌کننده سازمان ملل در افغانستان پنج‌شنبه 8 دی به خبرنگاران گفت: «سازمان ملل و شرکا متعهد به انجام خدمات انسانی و حیاتی برای مردم افغانستان هستند.»

این مقام سازمان ملل تاکید کرد که افغانستان بشدت به کمک‌های بشردوستانه نیازمند است.

او تصریح کرد: «بر این باوریم که انجام روند کمک‌رسانی بشردوستانه در افغانستان بدون مشارکت زنان ممکن نیست» و ادامه داد: «به‌رغم این شرایط، بسیار مهم است که به انجام وظایف خود در افغانستان عمل کرده و فعالیت‌هایمان را ادامه بدهیم.»

اکبروف اظهار داشت: «کمک‌های سازمان ملل مشروط نیستند. نمی‌توان برای کسی که نیازمند خوراک و دارو است شرط و شروط گذاشت.»

اعتراض زنان افغانستان به ممنوعیت تحصیل آنها توسط طالبان
اعتراض زنان افغانستان به ممنوعیت تحصیل آنها توسط طالبان

او همچنین اشاره کرد که هماهنگ‌کننده سازمان ملل در شرایط اضطراری و مقامات دیگری از این نهاد جهانی به‌زودی به افغانستان سفر می‌کنند تا با مسئولان عالی طالبان پیرامون شرایط کنونی این کشور از جمله ممنوعیت تحصیل دختران و زنان گفت‌وگو کنند.

این مقام سازمان ملل مستقر در افغانستان افزود: «با توجه به تجاربم در ارتباط با طالبان، بهترین روش انجام گفت‌وگو و نه فشار به آنها است. فشارها در گذشته بر طالبان تاثیر قابل ملاحظه‌ای نداشته است.»

او یادآور شد، پیشتر مقامات سازمان ملل گفت‌وگوهای سازنده‌ای با مسئولان طالبان از جمله وزیر بهداشت این گروه درباره شرایط انسانی در افغانستان داشته‌اند.

اکبروف توضیح داد، ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زنان و دختران افغانستانی بدون نیروهای حرفه‌ای امدادی و پزشکی غیر ممکن است.

او بیان کرد، وزیر بهداشت طالبان قول داد که مجوز اشتغال زنان با سازمان‌های بشردوستانه را خواهد داد.

این مسئول سازمان ملل متحد با تاکید بر ضرورت ایجاد راه‌حل، ابراز کرد که‌ «همه تلاش خود را برای بازگشت به کار زنان و تحصیل مجدد دختران در افغانستان انجام می‌دهیم زیرا کار و تحصیل جز حقوق بنیادین بشر محسوب می‌شوند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید