نهادهای بین‌المللی: ممنوعیت اشتغال زنان در افغانستان زندگی آنها را تهدید می‌کند

سازمان‌های کمک‌رسان بین‌المللی خواستار بازنگری مقامات طالبان درباره ممنوعیت اشتغال زنان شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد اعلام کرد که شماری از برنامه‌های کمک‌رسانی در افغانستان به‌دلیل ممنوعیت اعمال‌شده بر اشتغال زنان توسط طالبان متوقف شده و احتمال توقف دیگر برنامه‌های مرتبط نیز وجود دارد.

پیش از این، 12 کشور اروپایی به همراه آمریکا خواهان لغو‌ تصمیم طالبان پیرامون‌ ممنوعیت اشتغال زنان در افغانستان شدند.

سازمان ملل متحد و شماری از نهادهای کمک‌رسان بین‌المللی، در بیانیه‌ای تاکید کردند که مشارکت زنان در روند کمک‌رسانی غیر قابل گفتگو بوده و باید این مشارکت ادامه یابد. در این بیانیه از طالبان خواسته شده ممنوعیت اشتغال زنان را لغو کند.

این بیانیه همچنین تاکید کرده که ممنوعیت اشتغال زنان در افغانستان تهدیدی مستقیم علیه زندگی آنها به‌شمار می‌رود.

طالبان یک هفته پیش از اعلام ممنوعیت اشتغال زنان، تحصیل دختران در دانشگاه‌های افغانستان را ممنوع اعلام کرد. این گروه مارس گذشته هم دختران را از آموزش دبیرستانی محروم کرده بود.

شورای امنیت سازمان ملل نیز سه‌شنبه در بیانیه‌ای خواستار مشارکت کامل، برابر و هدفمند زنان در همه زمینه‌ها در افغانستان شد و ممنوعیت تحصیل دختران و اشتغال زنان در نهادهای کمک‌رسان توسط طالبان را به‌شدت محکوم کرد.

این بیانیه افزود که ممنوعیت تحصیل دختران افغانستانی در دانشگاه و دوره دبیرستان نقض آشکار و فزاینده حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین محسوب می‌شود.

بنا به این بیانیه، ممنوعیت اشتغال زنان افغانستان در حوزه کمک‌رسانی، تاثیر فوری و بسزایی در روند کمک‌رسانی سازمان ملل در افغانستان خواهد گذاشت.

بیانیه شورای امنیت ضمن حمایت کامل از فرستاده سیاسی این سازمان در افغانستان، ممنوعیت‌های اعمال‌شده از سوی طالبان را نقض تعهدات پیشین طالبان به مردم افغانستان و جامعه جهانی عنوان کرد.

پیش از این چهار سازمان امدادی بین‌المللی با توقف فعالیت خود در افغانستان اعلام کردند که بدون همکاری و مشارکت زنان انجام کمک‌رسانی در این کشور غیرممکن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید