گوترش: محدودیت‌های جدید طالبان علیه زنان نقض صریح حقوق بشر است

شورای امنیت ممنوعیت‌های طالبان علیه تحصیل و کار زنان در افغانستان را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، از تصمیم طالبان برای ممنوعیت کار زنان در سازمان‌های غیردولتی ابراز نگرانی کرده و خواستار لغو آن شد.

گوترش در صفحه رسمی توییترش نوشت: «آخرین محدودیت‌های طالبان در زمینه کار و تحصیل زنان و دختران، نقض صریح حقوق بشر است و باید لغو شود.»

Advertisement

دبیرکل سازمان ملل این اقدامات طالبان را «نقض آشکار حقوق بشر» خوانده و نوشت: «اقدامات برای طرد و خاموش کردن زنان و دختران همچنان باعث رنج و عذاب بزرگ و شکست بزرگ برای مردم افغانستان می‌شود.»

محکومیت شورای امنیت

شورای امنیت سازمان ملل متحد، سه‌شنبه 6 دی‌، خواستار مشارکت کامل، برابر و معنادار زنان و دختران در افغانستان شده است و اعمال ممنوعیت از سوی طالبان علیه حضور زنان در دانشگاه‌ها و همچنین ممنوعیت کار آنها در موسسات غیردولتی را محکوم کرد.

به نقل از بیانیه شورای امنیت سازمان ملل، 15 عضو این شورا تاکید کردند که ممنوعیت حضور زنان و دختران در مکاتب (مدارس) و دانشگاه‌ها در افغانستان «بیانگر کاهش فزاینده احترام به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی است.»

شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه‌ خود تاکید کرد: «ممنوع کردن کار زنان در سازمان‌ها در تناقض با تعهدات طالبان در قبال مردم افغانستان بوده و پیامدهایی را بر روند امدادرسانی در این کشور به‌دنبال خواهد داشت.»

چهار موسسه بین‌المللی کمک‌رسانی که تلاش‌های بشردوستانه آنها به میلیون‌ها افغانستانی رسیده است، روز یکشنبه اعلام کردند که عملیات‌ خود را تعلیق می‌کنند، چراکه قادر به اجرای برنامه‌های خود بدون کارمندان زن نیستند.

از سوی دیگر، فران اکیزا،‌ معاون هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در افغانستان در دیدار با قلندر عباد، سرپرست وزارت بهداشت طالبان خواستار رفع موانع اشتغال زنان در سازمان‌های غیردولتی شد.

معاون هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در افغانستان همچنین گفت که تعلیق فعالیت زنان آسیب جدی به اقشار مختلف در جامعه خواهد زد.

مقامات طالبان شنبه 3 دی در تازه‌ترین اقدام خود در اعمال محدودیت‌‌های بیشتر علیه زنان در افغانستان، خطاب به تمام موسسات غیردولتی داخلی و خارجی دستور داد، فعالیت‌ کارمندان زن تا اطلاع ثانوی متوقف شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید