شورای امنیت ممنوعیت‌های طالبان علیه تحصیل و کار زنان در افغانستان را محکوم کرد

سازمان ملل متحد از طالبان خواسته تا ممنوعیت‌های اعمال شده علیه کار و تحصیل زنان در افغانستان را لغو کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت سازمان ملل متحد سه‌شنبه 6 دی‌، خواستار مشارکت کامل، برابر و معنادار زنان و دختران در افغانستان شده و اعمال ممنوعیت از سوی طالبان علیه حضور زنان در دانشگاه‌ها و همچنین ممنوعیت کار آنها در موسسات غیردولتی را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، به نقل از بیانیه شورای امنیت سازمان ملل، 15 عضو این شورا تاکید کردند که ممنوعیت حضور زنان و دختران در مکاتب (مدارس) و دانشگاه‌ها در افغانستان «بیانگر کاهش فزاینده احترام به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی است.»

شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه‌ خود تاکید کرد: «ممنوع کردن کار زنان در سازمان‌ها در تناقض با تعهدات طالبان در قبال مردم افغانستان بوده و پیامدهایی را بر روند امدادرسانی در این کشور به‌دنبال خواهد داشت.»

چهار موسسه بین‌المللی کمک‌رسانی که تلاش‌های بشردوستانه آنها به میلیون‌ها افغانستانی رسیده است، روز یکشنبه اعلام کردند که عملیات‌های خود را تعلیق می‌کنند زیرا قادر به اجرای برنامه‌های خود بدون کارمندان زن نیستند.

مارتین گریفیتس، رئیس کمک‌های سازمان ملل متحد، هفته گذشته به شورای امنیت گفت که 97 درصد مردم افغانستان در فقر زندگی می‌کنند، دو سوم جمعیت برای زنده ماندن به کمک نیاز دارند، 20 میلیون نفر با گرسنگی شدید روبرو هستند و 1.1 میلیون دختر نوجوان از رفتن به مدرسه منع شده‌اند.

گفتنی است که آنتونی بلنکین، وزیر امور خارجه آمریکا نیز پیش‌تر به طالبان هشدار داد که منع کار زنان به روند امدادرسانی به افغانستان صدمه خواهد زد.
از سوی دیگر، فران اکیزا،‌ معاون هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در افغانستان در دیدار با قلندر عباد، سرپرست وزارت بهداشت طالبان خواستار رفع موانع اشتغال زنان در سازمان‌های غیردولتی شد.

معاون هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در افغانستان همچنین گفت که تعلیق فعالیت زنان آسیب جدی به اقشار مختلف در جامعه خواهد زد.

مقامات طالبان شنبه 3 دی در تازه‌ترین اقدام خود در اعمال محدودیت‌‌های بیشتر علیه زنان در افغانستان، خطاب به تمام موسسات غیردولتی داخلی و خارجی دستور دادند، فعالیت‌ کارمندان زن تا اطلاع ثانوی متوقف شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید