واکنش طالبان به انتقاد جمهوری اسلامی: به درخواست زنان معترض ایرانی رسیدگی کنید

گروه طالبان در تصمیمی اعلام کرده است، تحصیل برای زنان و دختران افغانستان تا اطلاع ثانوی در مقاطع عالی ممنوع است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه طالبان در پاسخ به واکنش جمهوری اسلامی به تعلیق حق تحصیل زنان در افغانستان، اعلام کرد که تهران باید به درخواست زنان معترض ایرانی رسیدگی کرده و از ایجاد «بی‌اعتمادی در میان افغان‌ها» خودداری کند.

حساب توییتری منسوب به وزارت خارجه طالبان در این زمینه نوشت، جمهوری اسلامی «بهتر است ابتدا خواهران معترض و ناراضی خود را قناعت دهد و به نام همدردی سعی نکنند مشکلات داخلی خود را به کشور ما بیاورند و میان افغان‌ها بی‌اتفاقی و بی‌اعتمادی ایجاد کند.»

Advertisement

جمهوری اسلامی اخیرا به تصمیم طالبان مبنی بر ممنوعیت تحصیل زنان افغاستان در مقاطع عالی واکنش نشان داده و ابراز تأسف کرد.

گروه طالبان در تصمیمی اعلام کرده است، تحصیل برای زنان و دختران افغانستان تا اطلاع ثانوی در مقاطع عالی ممنوع است.

محمد ندیم، وزیر آموزش عالی گروه طالبان، یک‌شنبه 4 دی، در همین زمینه تصریح کرد: «اگر بمب اتمی روی ما بیندازند، [از این تصمیم] عقب‌نشینی نمی‌کنیم.» او همچنین افزود: «آماده تحریم‌های جامعه جهانی هستیم.»

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، این تصمیم طالبان را محکوم کرده بود. او در بیانیه‌ای خاطرنشان کرد، اتحادیه اروپا به عنوان یکی از بزرگترین تأمین‌کنندگان کمک‌های انسانی به مردم افغانستان، از طالبان می‌خواهد تا از این تصمیم خود به صورت فوری عقب‌نشینی کند.

سه سازمان کمک‌رسان خارجی نیز یکشنبه 4 دی اعلام کردند، پس از دستور طالبان به همه سازمان‌های غیردولتی در خصوص ممنوعیت کار کارمندان زن، فعالیت خود را در افغانستان متوقف خواهند کرد.

در بیانیه مشترک 3 سازمان «کودکان را نجات دهید»، «شورای نروژی پناهجویان» و سازمان بشردوستانه «کایر» آمده است: «تا روشن‌شدن تفاصیل دستور اخیر طالبان، ما برنامه‌های خود را به حالت تعلیق در می‌آوریم و از زنان و مردان می‌خواهیم که به شکلی برابر به کمک‌های نجات‌بخش خود در افغانستان ادامه دهند.»

مقامات طالبان شنبه 3 دی در تازه‌ترین اقدام خود در اعمال محدودیت‌‌های بیشتر علیه زنان در افغانستان، خطاب به تمام موسسات غیردولتی داخلی و خارجی دستور دادند، فعالیت‌ کارمندان زن تا اطلاع ثانوی متوقف شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید