بلینکن: تصمیم طالبان مبنی بر ممنوعیت کار زنان برای مردم افغانستان ویرانگر است

هشدار وزیر خارجه آمریکا به طالبان پس از تصمیم آنها برای ممنوعیت کار زنان در سازمان‌های غیردولتی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده هشدار داد که تصمیم طالبان برای ممنوعیت کار زنان در سازمان‌های غیردولتی، ارسال کمک‌ها را مختل می‌کند و می‌تواند برای افغانستان «ویرانگر» باشد.

بلینکن، یکشنبه 5 جدی (دی) در توییتی نوشت: «از ممنوعیت کار زنان توسط طالبان و تأثیر آن بر ارسال کمک‌های بشردوستانه در افغانستان به شدت نگرانیم، چراکه کمک‌های حیاتی و حیات میلیون‌ها نفر را مختل می‌کند».

این اظهارات بلنکین در واکنش به تصمیم طالبان برای منع زنان از کار کردن در موسسات غیردولتی است.

ممنوع اشتغال زنان در موسسات غیردولتی

مقامات طالبان در تازه‌ترین اقدام خود برای اعمال محدودیت‌‌های بیشتر علیه زنان در افغانستان، خطاب به تمام موسسات غیردولتی داخلی و خارجی، دستور داده‌اند فعالیت‌های کارمندان زن تا اطلاع بعدی متوقف شود.

وزارت اقتصاد طالبان، شنبه 3 جدی (دی)، در یک مکتوب نوشت اخیرا شکایات جدی مبنی بر عدم رعایت حجاب اسلامی و سایر قوانین طالبان در میان کارمندان زن موسسات غیردولتی دیده شده است به همین دلیل موسسات تا اطلاع ثانوی وظایف کارمندان زن را متوقف کنند.

در مکتوب آمده است، در صورتی که موسسات در زمینه اجرای این دستور تعلل کنند، جواز آنها از سوی وزارت اقتصاد طالبان لغو خواهد شد.

ممنوعیت تحصیل در دانشگاه‌ها

طی چند روز گذشته طالبان محدودیت‌های گسترده را علیه تحصیلات عالی زنان وضع کرد که انتقادهای شدید و محکومیت‌های گسترده بین‌المللی، منطقه‌ای و داخلی را به‌دنبال داشت.

وزارت تحصیلات عالی (آموزش و پرورش) طالبان سه‌شنبه 29 قوس (آذر)، به تمام دانشگاه‌های کشور دستور داد که تا اطلاع ثانوی دروازه دانشگاه‌ها را به روی زنان مسدود کنند.

یک روز پس از آن وزارت معارف (آموزش) این گروه به آموزشگاه‌های خصوصی در کشور دستور داد تا از ورود دانش‌آموزان دختر در آموزشگاه‌ها جلوگیری کنند.

همزمان دروازه مدارس (مکاتب) به روی دختران پایین‌تر از کلاس ششم نیز مسدود شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید