طالبان اشتغال زنان در موسسات غیردولتی را ممنوع کرد

اعمال محدودیت‌های شدید و ممنوعیت‌ در زمینه تحصیل، اشتغال و فعالیت‌های اجتماعی از سوی طالبان علیه زنان و دختران در افغانستان، انتقادهای شدید و محکومیت‌های گسترده بین‌المللی، منطقه‌ای و داخلی را به‌دنبال داشته و بر انزوای حکومت موقت این گروه در عرصه بین‌المللی افزوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات طالبان در تازه‌ترین اقدام خود برای اعمال محدودیت‌‌های بیشتر علیه زنان در افغانستان، خطاب به تمام موسسات غیردولتی داخلی و خارجی، دستور داده‌اند فعالیت‌های کارمندان زن تا اطلاع بعدی متوقف شود.

وزارت اقتصاد طالبان، شنبه 3 جدی (دی)، در یک مکتوب نوشته است اخیرا شکایات جدی مبنی بر عدم رعایت حجاب اسلامی و سایر قوانین طالبان در میان کارمندان زن موسسات غیردولتی دیده شده است به همین دلیل موسسات تا اطلاع ثانوی وظایف کارمندان زن را متوقف کنند.

در مکتوب آمده است، در صورتی که موسسات در زمینه اجرای این دستور تعلل کنند، جواز آنها از سوی وزارت اقتصاد طالبان لغو خواهد شد.

طی چند روز گذشته طالبان محدودیت‌های گسترده را علیه تحصیلات عالی زنان وضع کرده است که انتقادهای شدید و محکومیت‌های گسترده بین‌المللی، منطقه‌ای و داخلی را به‌دنبال داشت.

وزارت تحصیلات عالی (آموزش و پرورش) طالبان سه‌شنبه 29 قوس (آذر)، به تمام دانشگاه‌های کشور دستور داد که تا اطلاع ثانوی دروازه دانشگاه‌ها را به روی زنان مسدود کنند.

یک روز پس از آن وزارت معارف (آموزش) این گروه به آموزشگاه‌های خصوصی در کشور دستور داد تا از ورود دانش‌آموزان دختر در آموزشگاه‌ها جلوگیری کنند.

همزمان دروازه مدارس (مکاتب) به روی دختران پایین‌تر از کلاس ششم نیز مسدود شدند.

به دنبال آن روزنامه «اطلاعات روز» جمعه 2 جدی به نقل از منابع خود گزارش داده است که طالبان استادان و کارکنان زن را نیز از حضور در دانشگاه‌ها منع کرده‌اند.

بر اساس گزارش طالبان به آنها گفته‌اند تا اطلاع ثانوی در دانشگاه‌ها حاضر نشوند.

ممنوعیت تحصیل زنان با واکنش‌های گسترده بین‌المللی مواجه شده است و تعدادی از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی خواستار بازگشایی دوباره دانشگاه‌ها به روی زنان شده‌اند.

ممنوعیت اشتغال زنان در موسسات غیردولتی پس از آن اعلام می‌شود که طالبان زنان و دختران را از تحصیلات عالی منع کرده است. پیش از آن نیز این گروه که در پی فروپاشی حکومت پیشین افغانستان از 15 اوت 2021 بر کابل تسلط یافته، زنان شاغل در ادارات دولتی این کشور را از کار برکنار کرده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید