آمادگی طالبان برای تجدیدنظر درباره «ممنوعیت حق تحصیل زنان»

گروه طالبان سه‌شنبه اعلام کرد تحصیلات عالیه در افغانستان برای زنان تا اطلاع ثانوی ممنوع است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابعی در وزارت کشور افغانستان به «العربیه» اطلاع دادند که سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت کشور در دولت طالبان، درباره بازگشایی دانشگاه‌ها و مدارس برای دختران افغانستان با محمدیعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع این کشور گفت‌وگو کرده است.

به گفته منابع العربیه، پس از فشارهای داخلی و بین‌المللی برای به‌رسمیت شناختن حق تحصیل زنان در افغانستان، طالبان تصمیم گرفته است تا در مواضع خود تجدیدنظر کند.

بر اساس این گزارش، سرپرست وزارت دفاع و وزارت کشور طالبان احتمالاً به قندهار سفر خواهند کرد تا در این زمینه با رهبر طالبان گفت‌وگو کنند.

گروه طالبان سه‌شنبه اعلام کرد تحصیلات عالیه در افغانستان برای زنان تا اطلاع ثانوی ممنوع است. این بدین معناست که دختران و زنان افغانستانی فقط می‌توانند تا مقطع ابتدایی تحصیل کنند.

در همین رابطه، شماری از نیروهای مسلح طالبان، چهارشنبه 30 آذر مانع ورود صدها دانشجوی دختر و زن افغانستانی به دانشگاه‌ها شدند.

نارضایتی بین‌المللی

تصمیم طالبان مبنی بر ممنوعیت تحصیل در مقاطع عالیه برای زنان با محکومیت گسترده جهانی مواجه شد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در این زمینه با ابراز «نگرانی شدید» از این تصمیم طالبان، از رهبران این گروه خواست تا «برابری در دسترسی به آموزش در تمام سطوح را تضمین کنند.»

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز به نوبه خود، نارضایتی شدید واشینگتن در برابر این تصمیم طالبان را ابراز کرد.

بلینکن در توییتی تاکید کرد: «زنان افغانستان شایسته بهترین‌ها هستند. افغانستان شایسته شرایط بهتری است. این اقدام، طالبان را از هدف دریافت مشروعیت بین‌المللی، دورتر کرد.»

افغانستان حدود سه ماه پیش شاهد برگزاری آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید