واکنش‌های بین‌المللی و استعفای اساتید دانشگاه‌ها در پی ممنوعیت تحصیل زنان افغانستان

سازمان ملل، آمریکا، هفت کشور صنعتی جهان، سازمان همکاری اسلامی و همچنین ترکیه، سعودی و دانشگاه الازهر مصر خواستار لغو ممنوعیت تحصیل دختران و زنان از سوی حکومت موقت در افغانستان شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

در ادامه واکنش‌های بین‌المللی، منطقه‌ای و محلی به ممنوعیت تحصیل زنان در افغانستان، بیش از 70 استاد دانشگاه‌های این کشور طی دو روز گذشته استعفا داده‌ و دانشگاه الازهر مصر نیز این تصمیم جدید طالبان را خلاف شرع و تعالیم دین اسلام خوانده است.

شبکه تلویزیونی «آمو» شب پنج‌شنبه 1 جدی (دی) به نقل از منابع خود گزارش داده است که طی دو روز گذشته بیش از 70 استاد دانشگاه در واکنش به مسدود شدن دروازه دانشگاه‌ها به روی زنان استعفا داده‌اند.

بر بنیاد گزارش 15 استاد دانشگاه روز چهارشنبه و 48 استاد دیگر روز پنج‌شنبه در ولایت‌های مختلف افغانستان استعفا داده‌ و یا دست به تحصن زده و اعلام کردند تا زمانی که دختران به دانشگاه‌ها باز نگردند آنها نیز در مراکز آموزشی تدریس نخواهند کرد.

دانشگاه الازهر مصر
دانشگاه الازهر مصر

همزمان خبرگزاری «آناتولی» گزارش داده است که هئیت ریاست دانشگاه الازهر مصر با ابراز تاسف از مسدود شدن دانشگاه‌ها به روی زنان و دختران در افغانستان، تصمیم طالبان در محروم کردن زنان و دختران از آموزش عالی را خلاف دین اسلام خوانده است.

در گزارش به نقل از بیانیه الازهر آمده است این تصمیم طالبان با شعار «زگهواره تا گور دانش بجوی» که مربوط به زنان و مردان است مغایرت دارد و دین اسلام با وضع محدودیت‌ها در برابر تحصیل زنان مخالف است.

آنتونی بلینکن
آنتونی بلینکن

از سویی آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا شامگاه پنج‌شنبه یکم دی در واکنش به این اقدام حکومت طالبان تهدید کرد که اگر طالبان از تصمیم خود مبنی بر ممنوعیت تحصیلات عالی دختران در افغانستان عقب‌نشینی نکند، بهای گزافی خواهد پرداخت.

بلینکن گفته که طالبان با مسدود کردن دروازه دانشگاه‌ها به روی زنان، آنها را به «آینده‌ای تاریک و بدون فرصت» محکوم کرده است.

گروه هفت
گروه هفت

وزرای خارجه هفت کشور صنعتی جهان موسوم به «گروه هفت» نیز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن نحوه تعامل طالبان و ظلم و ستم آنها علیه زنان و دختران در افغانستان، خواستار لغو مصوبه ممنوعیت تحصیلات عالی زنان از سوی طالبان شده و تاکید کردند که این‌گونه رویکرد به موجب «اساس‌نامه رم» دیوان کیفری بین‌المللی، که افغانستان آن را امضا کرده، می‌تواند به عنوان «جنایت علیه بشریت» تلقی شود.

این کشورها همچنین تاکید کردند که سیاست طالبان در ممنوعیت تحصیلات عالی زنان و محروم ساختن آنها از زندگی اجتماعی بر نحوه تعامل این کشورها با این گروه تاثیر خواهد گذاشت و عواقبی را برای آن به‌دنبال خواهد داشت.

چاوش اوغلو
چاوش اوغلو

پیش از این مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز ضمن ابراز مخالفت کشورش با مصوبه طالبان مبنی بر ممنوعیت تحصیلات دانشگاهی زنان و دختران در افغانستان اقدام این گروه را ظالمانه «غیرانسانی و غیراسلامی» توصیف و ابراز امیدواری کرد که طالبان از این تصمیم عقب‌نشینی کند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز سه‌شنبه گذشته «نگرانی عمیق» خود را از اقدام طالبان به ممنوع کردن آموزش عالی برای زنان و دختران افغانستان ابراز داشته و خواستار تضمین برابری در دسترسی به آموزش در تمامی سطوح در افغانستان شد.

وزارت خارجه سعودی
وزارت خارجه سعودی

وزارت امور خارجه پادشاهی عربی سعودی نیز با ابراز تعجب و تاسف از تصمیم دولت موقت افغانستان مبنی بر ممنوع کردن تحصیلات دانشگاهی برای دختران در این کشور، این رویکرد را در منافات با حقوق زنان دانسته و خواستار لغو این مصوبه شده است.

سازمان همکاری اسلامی
سازمان همکاری اسلامی

سازمان همکاری اسلامی نیز مصوبه بستن دانشگاه‌ها به روی دختران و زنان در افغانستان و منع کردن آنها از تحصیلات عالی را رویکردی نگران‌کننده توصیف و به شدت محکوم کرده بود.

مولوی عبدالحمید
مولوی عبدالحمید

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه مسجد مکی زاهدان ایران نیز جمعه 2 دی، در سخنرانی نماز جمعه این هفته، از مقامات طالبان خواست تا زمینه تحصیل زنان افغانستانی در مدارس و دانشگاه‌ها را فراهم کنند.

در همین پیوند شماری از دانشجویان پسر دانشگاه پلی‌تکنیک کابل کلاس‌های درسی را تحریم کرده‌ و گفته‌اند تا زمانی که به زنان اجازه تحصیل داده نشود آنها نیز سر کلاس‌های درس حاضر نخواهند شد.

گزارش‌ها حاکی است که دانشجویان پسر چندین کلاس دانشکده‌های مهندسی، شهرسازی و علوم کامپیوتر در نامه‌ای به ریاست این دانشگاه نوشته‌اند مسدود کردن دانشگاه به روی زنان «تبعیض سیستماتیک» علیه زنان است.

پیش‌تر نیز شماری از دانشجویان پسر دانشگاه ننگرهار نیز به نشانه اعتراض صحنه امتحان دانشگاه را ترک کرده بودند.

سه روز پس از مسدود شدن دانشگاه‌ها به روی زنان، طالبان محدودیت‌های تازه را علیه استادان و کارکنان زن نیز وضع کرده است.

روزنامه «اطلاعات روز» جمعه 2 جدی به نقل از منابع خود گزارش داده است که طالبان استادان و کارکنان زن را نیز از حضور در دانشگاه‌ها منع کرده‌اند.

بر اساس گزارش طالبان به آنها گفته‌اند تا اطلاع ثانوی در دانشگاه‌ها حاضر نشوند.

دولت طالبان در ادامه وضع محدودیت‌ها علیه زنان و دختران در تازه‌ترین اقدام خود در کنار دانشگاه‌ها، دروازه آموزشگاه‌ را نیز در افغانستان به روی زنان مسدود کردند که این اقدامات طالبان واکنش‌ها و محکومیت‌های گسترده بین‌المللی، منطقه‌ای و محلی را به‌همراه داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید