اعتراض زنان کابل و تخار به ممنوعیت تحصیل در دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها

12 کشور محدودیت‌های طالبان علیه زنان را محکوم کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی مسدودشدن دروازه دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها به روی زنان در افغانستان، شماری از زنان در کابل و تخار در برابر این تصمیم طالبان دست به اعتراض زدند.

شماری از زنان معترض، پنج‌شنبه 1 جدی (دی)، در واکنش به محدودیت‌های جدید طالبان به جاده‌های کابل آمدند و خواستار لغو محدودیت‌ها در برابر تحصیل و کار زنان شدند.

معترضان با سر دادن شعارهای «امنیت، آموزش» و «زن، زندگی، آزادی» خواستار بازگشایی دروازه دانشگاه‌ها و مدارس (مکاتب) به روی دختران شدند. اما طالبان مانع ادامه راه‌پیمایی آنها شد.

روزنامه «اطلاعات روز» به نقل از منابع خود نوشته است نیروهای طالبان 5 زن معترض و 3 روزنامه‌نگار را بازداشت کرده و سربازان این گروه با استفاده از زور مانع ادامه راه‌پیمایی زنان شده‌اند.

همزمان شماری از دختران دانش‌آموز در واکنش به مسدودشدن آموزشگاه‌ها به روی دختران در ولایت (استان) تخار دست به تظاهرات زده و خواستار لغو تصمیم طالبان در این زمینه شدند.

در ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده دیده می‌شود که در تخار نیز طالبان با پاشیدن آب بر سر معترضان، مانع ادامه تظاهرات آنها شده است.

از سویی دیگر شماری از استادان دانشگاه‌ در کابل و برخی از ولایت‌های دیگر در واکنش به ممنوعیت تحصیل زنان و حمایت از دختران دانشجو از کار استعفا کرده‌اند.

در ادامه واکنش‌های بین‌المللی به محدودیت‌های تازه طالبان، 12 کشور غربی و آسیایی اعمال محدودیت‌های طالبان علیه زنان را محکوم کرده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا، چهارشنبه 30 قوس (آذر)، در یک بیانیه مشترک اعلام کرد که وضع محدودیت‌ها از سوی طالبان علیه زنان، نشان‌دهنده عدم توجه این گروه به حقوق بشر است.

در بیانیه آمده است که این دیدگاه مشترک وزیران خارجه آمریکا، کانادا، فرانسه، استرالیا، آلمان، ایتالیا، جاپان(ژاپن)، هالند(هلند)، ناروی(نروژ)، بریتانیا، ایتالیا، اسپانیا و سوئیس است.

وزیران خارجه این 12 کشور اقدامات طالبان در برابر زنان را ظالمانه خوانده است.

طالبان در ادامه وضع محدودیت‌ها علیه زنان، در تازه‌ترین اقدام خود دروازه دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها را به روی دختران مسدود کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید