طالبان حضور زنان در آموزشگاه‌های خصوصی را هم ممنوع کرد

تعلیق آموزش دختران با واکنش‌های گسترده روبرو شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در ادامه سیاست‌های ممنوعیت تحصیل زنان، طالبان این بار دروازه‌های مراکز آموزشی (کورس‌ها) و مکاتب را به روی دانش‌آموزان دختر و آموزگاران زن مسدود کرد.

روزنامه «اطلاعات روز»، چهارشنبه 30 قوس (آذر)، به نقل از منابع خود نوشت که طالبان در کنار دانشگاه‌ها، دروازه‌های مراکز آموزشی خصوصی را نیز به روی دختران مسدود کرد.

بر بنیاد گزارش، طالبان به دختران گفته‌ است که مقامات این گروه به آنها دستور داده‌اند از ورود دختران به مراکز آموزشی جلوگیری کنند و آنها نیز بابت این تصمیم «ناراحت» هستند.

برخی دانش‌آموزان دختر در ولایت تخار نیز مدعی شده‌اند که طالبان مانع ورود آنها به مراکز آموزشی شده‌اند.

مولوی حزب‌الله مبشر، رئیس معارف طالبان در تخار گفته است کابینه این گروه تصمیم گرفته مراکز آموزشی به روی دختران مسدود شوند.

همزمان روزنامه «هشت صبح» گزارش داده است که طالبان از ورود دختران دانش‌آموز پایین‌تر کلاس ششم و آموزگاران زن به مکاتب (مدارس) کابل جلوگیری کرده‌اند.

در گزارش آمده است که مدیران مدارس به آموزگاران زن اطلاع داده‌اند که به دلیل مسدودشدن مدارس دخترانه از رفتن به مدارس خوداری کنند.

برخی از خانواده‌ها نیز گفته‌اند که نظامیان طالبان مانع ورود دختران آنها به مدارس شده‌اند.

پس از تسلط این گروه بر کشور مدارس دخترانه پایین‌تر از کلاس ششم بازگشایی شدند، اما اکنون معلوم نیست که چرا این گروه دوباره دست به مسدود کردن مدارس زده‌اند.
در کنار این محدودیت‌ها حکومت طالبان روز گذشته با صدور بیانیه‌ای تحصیلات دانشگاهی زنان را برای مدت نامحدود ممنوع اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در این بیانیه که سه‌شنبه 29 قوس (آذر) به امضای ندا محمد ندیم، وزیر تحصیلات عالی (آموزش پرورش) طالبان رسیده، آمده است: «به اطلاع همه شما می‌رسانم که دستور توقف تحصیل زنان را تا اطلاع ثانوی اجرا کنید.»

این تصمیم طالبان با موجی از واکنش‌های بین‌المللی مواجه شده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل ضمن ابراز نگرانی از تعلیق تحصیل دختران توسط دولت طالبان از این گروه خواست که دسترسی برابر به آموزش را در تمام سطوح برای زنان و دختران فراهم سازند.

به باور گوترش محرومیت دختران از تحصیل نه تنها سبب نقض حقوق زنان می‌شود بلکه تاثیر مخرب به آینده افغانستان خواهد داشت.

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در واکنش به این اقدام طالبان در توییتی نوشت این تصمیم نشان‌دهنده‌ نقض بیشتر حق آموزش برابر و محو زنان از جامعه‌ است.

توماس وست، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان نیز در توییتی نوشته است باید جهان متحدانه در برابر این تصمیم طالبان مخالفت کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید