طالبان تحصیلات عالی زنان در افغانستان را ممنوع کرد

آمریکا و بریتانیا اعمال ممنوعیت حکومت طالبان علیه زنان و محروم کردن آنها از تحصیلات عالی در افغانستان را محکوم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حکومت طالبان با صدور بیانیه‌ای تحصیلات دانشگاهی زنان در افغانستان را برای مدت نامحدود ممنوع اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در این بیانیه که سه‌شنبه 29 قوس (آذر) به امضای ندا محمد ندیم، وزیر تحصیلات عالی (آموزش پرورش) طالبان رسیده، آمده است: «به اطلاع همه شما می‌رسانم که دستور توقف تحصیل زنان را تا اطلاع ثانوی اجرا کنید.»

این ممنوعیت حدود 3 ماه پس از آن اعلام می‌شود که هزاران نفر از جوانان پسر و دختر در آزمون ورودی دانشگاه‌ها در سراسر افغانستان شرکت کرده بودند.

محکومیت آمریکا و بریتانیا

ایالات متحده آمریکا و بریتانیا اعمال ممنوعیت حکومت طالبان علیه تحصیلات عالی زنان در افغانستان را محکوم کردند.
گفتنی است که مکاتب (مدارس) دخترانه نیز از بیشتر از یک سال در افغانستان بسته است.

این در حالی است که پس از تسلط طالبان در اوت سال گذشته بر افغانستان، دانشگاه‌های سراسر این کشور مجبور شدند قوانین جدیدی را اجرا کنند که شامل کلاس‌های درسی جدا برای دختران و پسران می‌شد و فقط اساتید زن و مردان مسن مجاز به تدریس به دانشجویان دختر بودند.

در 12 اکتبر، ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که تحریم‌های جدیدی را علیه طالبان به دلیل نقض حقوق زنان و دختران در افغانستان اعمال کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده در مورد وضع تحریم علیه طالبان گفت: «امروز محدودیت‌های ویزا را برای اعضای فعلی و سابق طالبان و دیگر افرادی که از طریق اعمال سیاست‌های محدود کننده و خشونت زنان و دختران در افغانستان مسئول یا شریک ظلم و ستم هستند، اعلام می‌کنم.»

وی افزود: یک سال است که افغانستان به تنها کشوری در جهان تبدیل شده که در آن بعد از صنف ششم به طور سیستماتیک از رفتن دختران به مکتب جلوگیری می‌شود».

گفتنی است که تاکنون هیچ کشوری حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته و یکی از دلایل عمده آن، عدم‌احترام گذاشتن این گروه به حقوق زنان در افغانستان عنوان شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید