گروگان‌گیری «تحریک طالبان» با حمله به زندانی در شمال غرب پاکستان

در اثر حمله طالبان پاکستانی بر یک زندان در ایالت خیبر پختونخواه 6 سرباز پاکستانی کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حمله اعضای گروه «تحریک طالبان پاکستان» به زندانی در ایالت خیبر پختونخوا، در شمال غرب این کشور، 6 سرباز پاکستانی کشته و شماری از زندان‌بانان توسط این شبه‌نظامیان به گروگان گرفته شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، به‌دنبال این حمله که روز دوشنبه 28 آذر برای آزاد کردن تعدادی از اعضای زندانی این گروه انجام شده، محمدعلی سیف، سخنگوی دولت محلی در ایالت خیبر پختونخوا در بیانیه‌ای گفته است این شبه‌نظامیان که به ظن ارتباط با تروریسم زندانی شده‌‌ بودند اکنون خواستار عبور امن به افغانستان هستند.

مقامات محلی پاکستان اعلام کردند که مهاجمان خواستار عبود امن به افغانستان هستند.

یک مقام ارشد دولتی پاکستان در شهرک «بانو» که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری فرانسه گفت: «مهاجمان اسلحه‌های پلیس را ربودند و بعداً کل کارکنان را گروگان گرفتند.»

او گفت: «آنها از ما می خواهند که از طریق یک مسیر زمینی یا هوایی برای آنها عبور امن فراهم کنیم. آنها می‌خواهند همه گروگان ها را با خود ببرند و بعداً در مرز افغانستان یا داخل افغانستان آزادشان کنند.»

گروه «تحریک طالبان پاکستان» با نشر بیانیه‌ای مسئولیت این رویداد را بر عهده گرفته و از مقامات پاکستانی خواست که عبور امن به مناطق مرزی با افغانستان را فراهم کنند.

تحریک طالبان پاکستان در بیانیه‌ای نوشته است: «در غیر این صورت، تمام مسئولیت این وضعیت بر عهده ارتش خواهد بود.»

ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و یک مقام دولتی پاکستان تایید کرد که از محل حادثه است، گروهی از مردان مسلح را با ریش‌های بلند نشان می‌دهد که یکی از آنها برخی از گروگان‌ها را به قتل می‌رساند.

یک مقام ارشد دولتی پاکستان گفته است که عملیاتی که برای رهایی گروگانان انجام شده بود،‌ ناکام ماند.

در همین حال، پلیس پاکستان اعلام کرد که در این حمله طالبان چهار افسر پلیس این کشور کشته و چهار افسر دیگر به شدت زخمی شدند.

از زمانی که طالبان افغانستان سال گذشته کنترل کابل را به دست گرفتند، حملات طالبان پاکستانی نیز در خاک پاکستان افزایش یافته است.

طالبان پاکستانی و اسلام‌آباد ماه ژوئن سال جاری به یک توافق آتش‌بس یک ماهه دست یافته بودند که ماه قبل تمام شد، گروه تحریک طالبان پاکستان حدود یک ماه قبل اعلام کرد که آتش‌بس با دولت این کشور را که در ماه ژوئن توافق شده بود، لغو کرده است. این گروه سپس به جنگجویانش دستور داد که حملات‌شان را در سراسر پاکستان از‌ سر گیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید