سازمان ملل متحد قتل 69 پنجشیری توسط طالبان را مستند کرد

یوناما 69 قتل، 14 مورد بازداشت خودسرانه و شش مورد شکنجه و بدرفتاری با افراد به اتهام وابستگی به «جبهه مقاومت ملی» را ثبت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هیئت معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) اعلام کرد که 69 قضیه قتل توسط طالبان در ولایت (استان) پنجشیر در افغانستان را مستند‌سازی کرده است.

یوناما شنبه 26 قوس به نقل از گزارش اخیر آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان نوشته است که تنها 48 مورد از قتل‌های فراقانونی بین 12 تا 14 سپتامبر سال جاری در ولسوالی‌های (شهرستان) دره و خنج پنجشیر ثبت شده است.

Advertisement

این گزارش که متشکل از همه آمار کشته و زخمی‌شدگان نظامیان پیشین و غیرنظامی توسط طالبان است، قرار است تاریخ 30 قوس (20 دسامبر) به شورای امنیت سازمان ملل ارائه شود.

بر اساس این گزارش، از تاریخ 17 اوت الی 13 نوامبر، آمار خسارات غیرنظامیان در انفجارها و حملات 124 کشته و 406 زخمی ثبت شده است.

یوناما 69 قتل، 14 مورد بازداشت خودسرانه و شش مورد شکنجه و بدرفتاری با افراد به اتهام وابستگی به «جبهه مقاومت ملی» را به ثبت رسانده است.

بر اساس گزارش‌، برخی از اعضای «جبهه مقاومت ملی» که اسیر شده بودند، از سوی طالبان به‌گونه‌ صحرایی اعدام شدند.

در گزارش دبیرکل سازمان ملل بر خلاف ادعاهای طالبان مبنی بر کاهش آمار خسارت غیرنظامیان با تسلط آنان در کابل آمده است که بین 17 اوت تا 13 نوامبر، یک هزار و 578 حادثه مرتبط با امنیت ثبت شده، که نسبت به آمار مدت مشابه در سال گذشته، 23 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

در بخشی از این گزارش آمده که فعالیت‌های گروه‌های مخالفان مسلح تشدید شده است. یوناما 22 گروه مسلح را که مدعی فعالیت در 11 ولایت افغانستان هستند را ثبت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید