کارشناسان سازمان ملل: طالبان باید مجازات اعدام در ملاءعام را متوقف کند

کارشناسان سازمان ملل درباره عادلانه‌بودن دادگاه‌های طالبان ابزار شک و تردید کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کارشناسان سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از سرگیری مجازات شلاق توسط طالبان در ملاءعام، خواستار توقف این مجازات و اعدام در ملاءعام شده‌اند.

کارشناسان سازمان ملل، جمعه 25 قوس (آذر)، در یک بیانیه نوشته‌اند، مقامات کنونی افغانستان باید تمام مجازات‌های عذاب‌آور، ظالمانه و تحقیرآمیز را متوقف کنند.

در این بیانیه آمده است، طالبان از 18 نوامبر سال جاری میلادی تا کنون بیش از 100 نفر به‌شمول زنان را در ولایت‌های (استان‌های) مختلف از جمله لوگر، تخار، لغمان، پروان و کابل شلاق زده‌اند.

بر بنیاد بیانیه، این افراد به اتهام دزدی، روابط نامشروع یا نقض قوانین اجتماعی بین 20 تا 100 ضربه شلاق خورده‌اند، اما به 39 نفر که در 3 روز گذشته در زابل، هلمند و غور در ملاءعام شلاق زده شد، اشاره نشده است.

کارشناسان سازمان ملل همچنان علاوه کرده‌اند با وجود این که جرم‌انگاری روابط خارج از ازدواج به جنسیت مربوط نمی‌شود اما در عمل عمدتا زنان مجازات می‌شوند.

در بیانیه از شلاق‌زدن و اعدام در ملاءعام و سایر رفتارها یا مجازات‌های ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز به عنوان ناقض اصول جهانی منع خشونت یاد شده است.

کارشناسان سازمان ملل همچنان عادلانه‌بودن دادگاه‌های برگزار شده پیش از مجازات را زیر سوال برده‌ و گفته‌اند ضمانت‌های اساسی برای دادرسی عادلانه در آنها رعایت نمی‌شود.

همزمان، ریچارد بنت، گزارشگر ویژه شورای حقوق‌ بشر سازمان ملل متحد برای افغانستان، نیز در توییتی نوشته است، «به نظر می‌رسد محاکم طالبان تضمین‌های اساسی دادرسی عادلانه را برآورد نمی‌کند.»

طالبان طی ماه‌های اخیر مجازات اعدام و شلاق‌ در ملاءعام را افزایش داده که این اقدام با واکنش‌های گسترده بین‌المللی روبرو شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید