سازمان ملل: اکثر آوار‌گان افغانستان را زنان تشکیل می‌دهند

این گزارش می‌گوید زنان کم‌تر و آخر از همه در خانه غذا می‌خورند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نهاد سازمان ملل برای برابری جنسیتی و قدرت بخشیدن به زنان اعلام کرد اکثر آوارگان در افغانستان را زنان تشکیل می‌دهند و 6 شش میلیون نفر در این کشور، در یک قدمی قحطی قرار دارند.

نهاد سازمان ملل برای برابری جنستی و قدرت بخشیدن به زنان، سه‌شنبه 22 قوس (آذر)، در رشته توییتی نوشته است زنان آواره کشور در سکونت‌گاه‌های موقت با خطرهای فزاینده روبه‌رو هستند.

در توییت آمده است در شرایط بحرانی زنان بیشتر محروم‌اند و دسترسی آنها به خدمات کم‌تر است.

این نهاد همچنان نوشته است: «زمانی که زنان با موانع مستقیم بر سر حق حرکت و کار خود همراه شوند، آخرین افرادی هستند که به غذا، آب، سرپناه ایمن و مراقبت‌های بهداشتی دسترسی دارند.»

توییت افزوده است زنان کم‌تر و آخر از همه در خانه غذا می‌خورند چراکه دیگر اعضای خانواده از آنها انتظار دارند فداکاری کنند.

بر بنیاد گفته این نهاد بین المللی، زنان مجبور شده‌اند برای خرید مواد غذایی دارایی‌های خود را بفروشند و در موارد شدید حتی خانواده‌ها مجبور هستند دختران خود را برای ازدواج بفروشند.

بخش زنان سازمان ملل علاوه کرده است وضع محدودیت‌ها بر حقوق اولیه زنان و نرخ کم سواد سبب گردیده که اکثر زنان کارت شناسایی نداشته باشند و این موضوع مانع دسترسی آنها به خدمات حیاتی از جمله کمک‌های بشردوستانه شده است.

پس از تسلط طالبان بحران بشری در افغانستان افزایش یافته و بیش از نیمی از مردم به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید