سازمان ملل: 15 درصد جمعیت افغانستان با معلولیت زندگی می‌کنند

اوچا: هنوز بقایای مواد منفجر نشده‌ای باقی مانده از دوران جنگ از کودکان قربانی می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد (اوچا)، تخمین زده است که 15 درصد از جمعیت افغانستان با معلولیت زندگی می‌کنند.

اوچا شنبه 12 قوس (آذر)، به مناسبت روز جهانی معلولیت اعلام کرد، معلولین بگونه نامتناسب تحت تاثیر بحران‌ها قرار دارند و در دسترسی به کمک‌های بشردوستانه و خدمات با موانع بیشتر روبرو هستند.

این دفتر افزوده است، اقدامات بشردوستانه برای کمک به نیازمندان به‌شمول افراد دارای معلولیت در اولویت قرار دارد.

نهاد مذکور پیشتر گفته بود بقایای مواد منفجر نشده‌ای که از زمان جنگ باقی‌مانده است، هنوز هم از کودکان این کشور قربانی می‌گیرد.

اوچا، چهارشنبه، 10 نوامبر در اعلامیه‌ای نوشت، با وجود کاهش جنگ و درگیری‌ها طی سه ماه‌ گذشته در افغانستان، آمار کودکانی که در پی انفجار ماین (مین) و مواد منفجر نشده‌ بقایای جنگ قربانی شده‌اند، همچنان نگران کننده است.

در اعلامیه آمده است، یک‌شنبه 7 نوامبر، در پی انفجار ماین در ولایت (استان) ارزگان در جنوب افغانستان، 3 کودک کشته و 3 کودک دیگر نیز زخمی شدند.

بر اساس اعلامیه‌ دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل، نهاد ماین‌پاکی‌ (مین‌روبی) این سازمان، در همکاری با دیگر نهادهای بین‌المللی و محلی، برای رفع تهدیدات ناشی از بقایای مواد منفجر نشده به تلاش‌های خود ادامه خواهد داد.

جنگ داخلی چندین ساله در افغانستان سبب معلولیت شهروندان بسیاری در این کشور شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید