«نشست هرات» در تاجیکستان؛ نگرانی از افزایش تهدیدات امنیتی در افغانستان

رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان گفت که بازگشایی مدارس دینی افراطی در کشور زمینه سربازگیری، تقویت نیرو، گسترش فعالیت و نفوذ تروریست‌ها به کشورهای منطقه را فراهم می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اشتراک‌کنندگان نشست امنیتی هرات تحت عنوان «نظام سیاسی فراگیر؛ الگوها و نقشه راه‌» با ابراز نگرانی از افزایش تهدیدات امنیتی در افغانستان بر ایجاد دولت فراگیر در این کشور تاکید کردند.

دهمین نشست امنیتی هرات، سه‌شنبه 8 قوس (آذر)، با حضور نمایندگان بیش از 20 کشور جهان و برخی مقامات حکومت پیشین در شهر دوشنبه تاجیکستان برگزار شد.

فرهاد سلیم، معاون وزرات خارجه تاجیکستان و رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیتی ملی، از افزایش فعالیت‌های تروریستی در افغانستان ابراز نگرانی کردند.

سلیم تاکید کرد، باید نظام سیاسی فراگیر در این کشور تشکیل شود و منازعه پایان یابد.

نبیل گفت کشته‌شدن ایمن الظواهری در کابل نشان داد که خطر همچنان باقی است و آنچه که در کشور می‌گذرد بر منطقه و جهان نیز تاثیر خواهد گذاشت.

به باور او، بازگشایی مدارس دینی افراطی در کشور زمینه سربازگیری، تقویت نیرو، گسترش فعالیت و نفوذ تروریست‌ها به کشورهای منطقه را فراهم می‌کند.

منیژه باختری، سفیر افغانستان در اتریش گفت، حضور طالبان نه تنها دولت و قانون اساسی را از بین برده، بلکه به حقوق اساسی شهروندان آسیب رسانده است.

به باور باختری در چنین شرایط بحرانی و حساس برگزاری چنین نشست‌ها برای کشور مهم است.

محمد امین احمدی، عضو هئیت حکومت پیشین در گفت‌وگوهای صلح دوحه، طالبان را به انحصارگرایی متهم کرد و افزود باید نظام سیاسی آینده کشور سکولاریسم باشد.

همچنان توماس نیکلسون، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور افغانستان در پیوند به وضعیت زنان اظهار داشت جهان صدای زنان کشور را شنیده است از همین رو او در این نشست حضور دارد.

فوزیه کوفی، نماینده پیشین مردم در مجلس نمایندگان ضمن تاکید به حضور معنادار زنان در نظام سیاسی آینده‌ افزود هیچ نظامی با هر بنیادی که باشد بدون مشارکت زنان مشروعیت ندارد.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که بیش از یک سال از تسط طالبان بر کشور می‌گذرد اما این گروه تا کنون نظام سیاسی فراگیر تشکیل نداده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید