عضویت افغانستان در «ائتلاف جهانی آزادی بیان» لغو شد

پس از تسلط طالبان بر کشور محدودیت‌های زیادی بر رسانه‌ها وضع شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کانادا و هلند به‌عنوان رئیسان مشترک ائتلاف جهانی آزادی بیان از لغو عضویت افغانستان از این ائتلاف خبر داده‌اند.

این دو کشور، جمعه 27 عقرب (آبان)، در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند، افغانستان از عضویت ائتلاف جهانی آزادی بیان حذف شده است و این تصمیم با مشورت اعضا و مطابق با شرایط ائتلاف گرفته شده است.

در اعلامیه آمده است: «برای ائتلاف روشن است که وضعیت آزادی رسانه‌ها در افغانستان، متاسفانه دیگر مطابق با تعهد جهانی نیست و وضعیت فعلی یکی از نگرانی‌های جدی است.»

بر بنیاد این بیانیه، طالبان محدودیت‌های جدی را بر آزادی رسانه‌ها اعمال کرده‌اند که سبب به خطر انداختن امنیت و رفا روزنامه‌نگاران و کارمندان رسانه‌ها شده است.

افغانستان در ماه دلو 1398، در دوران حکومت پیشین به عضویت ائتلاف آزادی بیان در آمد و متعهد شد تا به تعهدات جهانی آزادی بیان عمل کند.

این در حالی است که پس از تسلط طالبان بر کشور محدودیت‌های گسترده علیه رسانه‌ها و خبرنگاران به‌ویژه زنان وضع شده است.

پیشتر، دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از ثبت 200 مورد خشونت علیه خبرنگاران پس از تسلط طالبان بر کشور خبر داده بود.

یوناما، چهارشنبه 11 عقرب (آبان) در فیس‌بوک خود خشونت علیه خبرنگاران تحت حاکمیت طالبان را بی‌سابقه خواند و هشدار داد، «رسانه‌ها در افغانستان در خطر به‌‌سر می‌برند.»

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل، به مناسب روز پایان دادن به معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران، خواستار حفاظت از خبرنگاران شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید