اتحادیه اروپا محدودیت‌های تازه طالبان علیه زنان را محکوم کرد

عفو بین‌الملل خواستار لغو فوری دستور تازه طالبان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا وضع محدودیت‌های تازه‌ دولت طالبان علیه زنان از جمله ممنوعیت ورود آنها به پارک‌های تفریحی و سالن‌های ورزشی را محکوم کرد.

پیتر استانو، سخنگوی‌ دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا شب دوشنبه 23 عقرب (آبان)، در یک بیانیه این تصمیم طالبان را نقض شدید حقوق زنان و در تضاد با وعده‌های این گروه خوانده است.

در بیانیه آمده است زنان تحت حاکمیت طالبان از آموزش متوسطه محروم هستند و در رفت‌وآمد نیز با محدودیت‌های روبرو هستند.

اتحادیه اروپا از طالبان خواسته است به تعهدات کشور تحت قوانین بین‌المللی، به‌ویژه حقوق بشر، حقوق پناهندگان و حقوق بشردوستانه احترام بگذارد.

پیش‌تر عفو بین‌الملل نیز از طالبان خواسته بود که فورا تصمیم خود مبنی بر ممنوعیت حضور زنان در پارک‌های تفریحی را لغو کند.

عفو بین‌الملل، جمعه 20 عقرب (آبان)، با نشر یک ویدیو در توییتر اعلام کرد، پس از بازگشت طالبان به قدرت، زنان افغانستان از ابتدایی‌ترین حقوق خود از جمله آزادی رفت‌وآمد، حق تحصیل و مشارکت سیاسی منع شده‌اند.

رسانه‌های افغانستان پنج‌شنبه 19 عقرب (آبان)، گزارش دادند که دولت طالبان ورود زنان در پارک‌های تفریحی در کشور را ممنوع کرده است.

بر بنیاد گزارش‌ها، وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان به مسئولان پارک‌های تفریحی دستور داده‌اند پس از این به زنان اجازه حضور در پارک را ندهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید