هشدار سازمان همکاری شانگهای نسبت به وخامت اوضاع در افغانستان

سازمان شانگهای: در صورت وخامت بیشتر اوضاع بخش قابل توجه افغانستان درگیر جنگ خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یوگنی سیسویف، رئیس مرکز مبارزه با تروریسم سازمان همکاری شانگهای نسبت به وخامت اوضاع در افغانستان و صدور ناامنی از این کشور به منطقه هشدار داده است.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، سیسویف، چهارشنبه 18 عقرب (آبان)، در نشستی تحت عنوان «امنیت مدرن: چالش‌ها و راه‌حل‌ها» در تاشکند از بدتر شدن اوضاع در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

به گفته او بدتر شدن اوضاع در این کشور، خطر بی‌ثباتی در کشورهای منطقه به‌خصوص آسیای مرکزی را افزایش می‌دهد و احتمال سرایت بی‌ثباتی به کشورهای مشترک المنافع و سازمان همکاری شانگهای نیز وجود دارد.

سیسویف توضیح داده است وضعیت اقتصادی و اجتماعی رو به وخامت است و خروج شهروندان از کشور، تضادهای قومی فزاینده، افزایش جنایات فرامرزی، قاچاق مواد مخدر و خطر بی‌ثباتی در آسیای مرکزی را چند برابر می‌کند.

رئیس مرکز مبارزه با ترریسم شانگهای علاوه کرده است در صورت وخامت بیشتر اوضاع بخش قابل توجه کشور درگیر جنگ خواهد شد و در کنترل جهادی‌های محلی و سازمان‌های تروریستی بین‌المللی قرار خواهد گرفت.

به باور سیسویف به دلیل انشعاب در درون طالبان، توانایی این گروه برای کنترل اوضاع بسیار محدود است.

این نگرانی در حالی صورت می‌گیرد که پیش‌تر وزیر خارجه هند نیز نسبت به فعالیت تروریست‌ها و صدور ناامنی از این کشور به منطقه نگرانی خود را بیان کرده بود.

اما دولت طالبان بارها مدعی شده است که اجازه نخواهد داد گروه‌های تروریستی از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر استفاده کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید