سازمان ملل از ثبت 200 مورد خشونت علیه خبرنگاران تحت حاکمیت طالبان خبر داد

افغانستان یکی از خطرناک‌ترین کشورها برای خبرنگاران به شمار می‌رود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از ثبت 200 مورد خشونت علیه خبرنگاران پس از تسلط طالبان بر کشور خبر داده است.

یوناما چهارشنبه 11 عقرب (آبان)، در فیس‌بوک خود خشونت علیه خبرنگاران تحت حاکمیت طالبان را بی‌سابقه خواند و هشدار داد، «رسانه‌ها در افغانستان در خطر به‌ سر می‌برند.»

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل، به مناسب روز پایان دادن به معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران، خواستار حفاظت از خبرنگاران شده است.

همزمان، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در توییتی اعلام کرد طی یک سال گذشته بیش از 70 خبرنگار به دلیل شغل خود کشته شده‌اند.

در این توییت آمده است، اکثر موارد قتل خبرنگاران بررسی نشده است و باید به فرهنگ رایج معافیت از مجازات پایان دهیم و خبرنگاران را قادر به انجام کارهای اساسی خود کنیم.

این در حالی است که افغانستان یکی از خطرناک‌ترین کشورها برای خبرنگاران به شمار می‌رود.

دفتر حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) نیز در اعلامیه‌ای نوشت، از سال 2001 تا کنون، نزدیک به 150 خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در حملات مختلف در کشور کشته شده‌اند.

پس از تسلط طالبان بر کشور محدودیت‌های گسترده علیه رسانه‌ها و خبرنگاران وضع شده‌ است و خبرنگاران بارها مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند و یا زندانی شده‌اند.

همچنان فعالیت ده‌ها رسانه پس از سقوط حکومت پیشین متوقف شدند و هزاران خبرنگار و کارمند رسانه‌ای شغل خود را از دست داده‌اند.

عفو بین‌الملل سه‌شنبه 3 مه که برابر است با روز جهانی مطبوعات در توییتی نوشت: «رسانه‌ها که زمانی به دلیل گزارش‌های مستقل شناخته می‌شدند، اکنون تحت حاکمیت طالبان در حال فروپاشی هستند.»

عفو بین‌الملل علاوه کرد، روزنامه‌نگاری در کشور در معرض تهدید قرار دارد.

پیشتر فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران از مسدود شدن 318 رسانه در افغانستان خبر داد و وضعیت را همچنان نگران‌کننده خواند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید