ازسرگیری تحقیقات دادگاه کیفری بین‌المللی درباره جنایات جنگی در افغانستان

تاکنون درخواست‌های قضات دیوان کیفری بین‌المللی از حکومت طالبان برای انجام تحقیق و کسب اطلاعات اضافی بی پاسخ مانده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

قضات دیوان کیفری بین‌المللی با درخواست دادستان این دیوان برای از سرگیری تحقیقات در مورد ارتکاب جنایات جنگی در افغانستان موافقت کردند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، این دادگاه دوشنبه 9 عقرب (آبان) اعلام کرد که طالبان تحقیقات «معناداری» را در مورد جنایات ادعا شده انجام نمی‌دهند.

این تصمیم درست بیش از یک سال پس از آن اتخاذ می‌شود که کریم خان، دادستان کل دادگاه کیفری بین‌المللی تمایل خود را برای از سرگیری تحقیقات دیوان کیفری بین‌المللی در افغانستان اعلام کرد، زیرا به گفته او، تحت حاکمیت طالبان در این کشور «دیگر چشم‌اندازی برای تحقیقات داخلی واقعی و مؤثر» در مورد این اتهامات وجود ندارد.

در این درخواست از طالبان، نیروهای دولت سابق افغانستان و نیروهای ایالات متحده به عنوان گروه‌های احتمالی دخیل در جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت نام برده شده است، اما به گروه «داعش» هیچ اشاره‌ای نشده است.

این بررسی‌ها یکی از طولانی‌ترین تحقیقات صورت گرفته توسط دادستان‌های دیوان کیفری بین‌المللی درباره جنایت‌های افغانستان بوده که با تاخیرهای قانونی و عملی مواجه شده است.

در گزارش رویترز آمده است که بعید به نظر می‌رسد که حکومت طالبان با تحقیقات دیوان بین‌المللی کیفری همکاری کند. قضات در حکم خود گفته‌اند که بارها از کابل درخواست اطلاعات اضافی کرده‌اند اما همه درخواست‌های آنها بی پاسخ مانده است.

گفتنی است که در ماه ژوئن گذشته نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل، طالبان را پس از تسلط بر افغانستان در ارتباط با اعمال شکنجه، قتل‌ها و بازداشت‌‌های خودسرانه و همچنین مجازات‌های غیرانسانی در این کشور مسئول دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم