انفجار در هلمند یک کشته و یک زخمی برجای گذاشت

صلیب سرخ ماین‌ها (مین‌ها) در افغانستان را تهدیدی جدی برای شهروندان خوانده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ریاست اطلاعات و فرهنگ طالبان از کشته‌شدن یک کودک و زخمی‌شدن یک کودک دیگر در پی وقوع انفجار در شهر لشکرگاه مرکز ولایت (استان) هلمند خبر داده‌ است.

ریاست اطلاعات و فرهنگ طالبان اعلام کرد این انفجار جمعه 6 عقرب (آبان)، در منطقه بولان ناحیه سوم شهر لشکرگاه به وقوع پیوسته و ناشی از مواد انفجاری (خمپاره) بجا مانده از دوران جنگ بوده است.

بر بنیاد اعلامیه، این انفجار زمانی به وقوع پیوست که کودکان با یک سرگلوله بجا مانده از دوران جنگ در حال بازی بودند.

با وجود کاهش درگیری‌ها در کشور، مواد منفجر نشده باقی‌مانده از دوران جنگ همچنان از شهروندان به‌ویژه کودکان و زنان قربانی می‌گیرد.

گزارش‌ها حاکی است که نزدیک به 606 کیلومتر مربع از خاک کشور ملوث به ماین (مین) و خمپاره‌های انفجار ناشده است و رویدادهای مشابه بارها از شهروندان قربانی گرفته است.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز ماین‌ها و خمپاره‌ها در افغانستان را یک تهدید جدی برای شهروندان خوانده و اعلام کرد که اخیر جراحات و مرگ‌ومیر ناشی از سلاح‌ها افزایش یافته است.

این در حالی است که رسانه‌های افغانستان جمعه 29 میزان (مهر)، از کشته‌شدن 3 کودک دختر در پی وقوع انفجار در ولسوالی (شهرستان) مقر از توابع ولایت بادغیس خبر دادند.

بر بنیاد گزارش‌ها این کودکان زمانی هدف انفجار قرار گرفته‌اند که در نزدیکی یک پاسگاه قدیمی مشغول جمع‌آوری آهن کهنه بودند.

مسئولان محلی طالبان در بادغیس این رویداد را تایید کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم