طالبان با شلیک هوایی مانع ادامه اعتراض زنان مقابل سفارت ایران در کابل شد

اعتراضات سراسری ایران وارد سیزدهمین روز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از زنان افغانستانی در حمایت از اعتراضات سراسری شهروندان ایران، مقابل سفارت جمهوری اسلامی در کابل دست به اعتراض زدند. نیروهای طالبان با شلیک هوایی تجمع کنندگان را متفرق کردند.

خبرگزاری «فرانسه»، پنج‌شنبه 7 میزان (مهر)، گزارش داد که حدود 25 زن با تجمع در برابر سفارت جمهوری اسلامی در کابل، حمایت خود را از تظاهرات ضدحکومتی شهروندان ایران اعلام کردند.

Advertisement

بر بنیاد گزارش، زنان معترض با حمل بنرهایی که روی آنها نوشته شده بود «ایران برخاست، حالا نوبت ماست» و «از کابل تا ایران به دیکتاتوری نه بگو»، در همسویی با معترضین ایرانی شعار «زن، زندگی و آزادی» سر دادند.

بنا به گزارش‌ها نیروهای طالبان بنرهای معترضین را پاره کرده‌ و با شلیک هوایی مانع ادامه تجمع آنها شدند.

طالبان پیش از این نیز چندین بار تجمعات مسالمت آمیز شهروندان به‌ویژه زنان را با شلیک گلوله پاسخ داده‌ است و طی یک سال گذشته چندین فعال حقوق زن در جریان اعتراضات بازداشت و شکنجه شده‌اند.

تظاهرات گسترده ضد کومتی شهروندان ایران که پس از قتل مهسا امینی (ژینا) به‌دست گشت ارشاد آغاز شد به سرعت تمام ایران را فراگرفت و وارد سیزدهمین روز شده است.

به گفته سازمان‌های حقوق بشری، در اعتراضات سراسری ایران طی دو هفته گذشته دست‌کم 76 نفر کشته و هزاران نفر زخمی و بازداشت شده‌اند.

پیش‌تر نیز شماری از فعالان حقوق زن و هنرمندان مشهور افغانستانی، با ستایش شجاعت و مبارزات آزادی‌خواهانه شهروندان ایران، حکومت جمهوری اسلامی را به دولت طالبان تشبیه کردند که زنان را از حقوق اساسی و آزادی‌های‌ خود محروم می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید