سرپرست «یوناما» در افغانستان: مسدود ماندن مدارس دخترانه تصمیم رهبر طالبان است

اعضای طالبان در مورد بازگشایی مدارس دخترانه دچار اختلاف هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مارکس پوتزل، سرپرست دفتر معاونت سازمان ملل در افغانستان «یوناما»، وضع محدودیت علیه زنان و دختران از جمله مسدود ماندن مدارس دخترانه را تصمیم ملا هبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان خوانده است.

پوتزل، سه‌شنبه 5 میزان (مهر)، در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت، محدودیت‌های فزاینده بر حقوق زنان نشانه‌ای از بی‌تفاوتی طالبان نسبت به بیش از 50 درصد شهروندان است و طالبان مایل است در معرض خطر انزوای بین‌المللی قرار گیرد.

سرپرست دفتر معاونت سازمان ملل در افغانستان گفت: «از اینکه صبر بسیاری‌ها در جامعه بین‌المللی در مورد استراتژی تعامل با طالبان تمام شود، نگران است.»

بر بنیاد گفته‌های پوتزل، در چند ماه گذشته تحولات مثبت رخ داده، اما بسیار کم بوده‌اند و تحولات منفی بر آن غلبه کرده‌اند؛ از جمله مسدود ماندن مدارس دخترانه.

پوتزل علاوه کرد طی صحبت‌هایی که با تعدادی زیادی از اعضای طالبان در سطوح مختلف داشته آنها اظهار کرده‌اند که مسدود ماندن مدارس دخترانه تصمیم ملا هبت‌الله است و افراد تندرو که در اطراف او هستند از این تصمیم حمایت می‌کنند.

به نظر می‌رسد اعضای طالبان در بازگشایی مدارس دخترانه دچار اختلاف هستند.

به تازگی شیرمحمد عباس استانکزی، معاون سیاسی وزارت خارجه‌ دولت طالبان، آموزش برای زن و مرد مسلمان را فرض مطلق خوانده و افزوده است برای مسدود کردن مدارس دخترانه دلیل شرعی وجود ندارد و باید دروازه‌های مدارس بازگشایی شوند.

اما خالد حنفی، وزیر امر به معروف و نهی از منکر طالبان در واکنش به این اظهارات، آموزش عصری (مدرن) را «مباح» عنوان کرده است.

پس از تسلط طالبان بر کشور، دروازه‌های مدارس دخترانه بالاتر از کلاس ششم به روی دختران مسدود شدند و با وجود درخواست‌های مکرر سازمان ملل و جامعه جهانی هنوز بازگشایی نشده‌اند. از سویی محدودیت‌های گسترده علیه زنان در افغانستان وضع شده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید