ایالات متحده 327 میلیون دلار به افغانستان کمک می‌کند

پس از تسلط طالبان بر افغانستان وضعیت اقتصادی این کشور بدتر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه ایالات متحده از کمک بشردوستانه نزدیک به 327 میلیون دالری (دلاری) این کشور به شهروندان افغانستان خبر داده است.

وزارت امور خارجه آمریکا، جمعه 1 میزان (تیر)، اعلام کرد 208 میلیون دالر از طریق دفتر کمک‌های بشردوستانه آژانس توسعه این کشور و 119 میلیون دالر دیگر از طریق دفتر جمعیت پناهندگان و مهاجرت وزارت خارجه ارائه خواهد شد.

بر بنیاد اعلامیه این کمک‌ها در زمینه فراهم‌سازی سرپناه، مراقبت‌های بهداشتی، خدمات پیش‌گیری و پاسخ به خشونت‌های مبتنی بر جنسیت به مصرف خواهد رسید.

در اعلامیه آمده است که پس از تسلط طالبان بر کشور، ایالات متحده 1.1 میلیارد دالر به افغانستان و کشورهای همسایه کمک کرده است.

وزارت خارجه آمریکا علاوه کرده است واشینگتن به شهروندان افغانستان متعهد است و از اعضای جامعه بین‌المللی نیز خواسته است که به تعهدات خود برای حمایت از شهروندان متعهد باشند.

این کمک‌ها در حالی صورت می‌گیرد که پس از سقوط حکومت پیشین، سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی بارها از وقوع فاجعه انسانی و بحران بشری در کشور هشدار داده‌اند.

طی یک سال گذشته وضعیت اقتصادی تحت حاکمیت طالبان بدتر شده و خشک‌سالی نیز کشاورزان را متضرر کرده است، همچنان وقوع سیلاب‌های اخیر نیز مشکلات زیادی را برای شهروندان به وجود آورده است.

پس از تسلط طالبان بر کشور، ایالات متحده ذخایر ارزی افغانستان که بیش از 7 میلیارد دالر است را مسدود کرد.

رویترز، سه‌شنبه 4 اسد (مرداد)، به نقل از سه منبع آگاه از گفت‌وگوهای آمریکا با نمایندگان طالبان گزارش داد. واشینگتن پیشنهاداتی را برای آزادسازی چند میلیارد دالر (دلار) مسدود شده به افغانستان داده است.

بر بنیاد گزارش، آمریکا به طالبان پیشنهاد داده است که پول‌های مسدوده شده کابل به یک صندوق امانی در کشور سوم انتقال داده شود تا برای مقابله با بحران اقتصادی به مصرف برسد.

اما دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا پس از کشته‌شدن ایمن الظواهری، رهبر القاعده در کابل، مذاکرات با طالبان را به حالت تعلیق درآورده است.

روزنامه «وال استریت ژورنال» گزارش داد که واشینگتن مقرر داشت دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را آزاد نکند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید