هم‌صدایی شماری از هنرمندان افغانستانی با معترضان در ایران

اعتراضات ضدحکومتی در ایران در پی قتل مهسا امینی توسط گشت ارشاد آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با گسترش تظاهرات ضدحکومتی در ایران در پی قتل مهسا امینی، زنان افغانستانی نیز ضمن همدردی با خانواده امینی، همبستگی خود را با معترضین اعلام کرده و خواستار توقف خشونت علیه زنان در ایران شدند.

شماری از فعالان حقوق زن و هنرمندان مشهور افغانستانی، با ستایش شجاعت و مبارزات آزادی‌خواهانه شهروندان ایران، حکومت جمهوری اسلامی را به دولت طالبان تشبیه کردند که زنان را از حقوق اساسی و آزادی‌های‌ خود محروم می‌کند.

آریانا سعید، هنرمند مشهور افغانستانی، در صفحه اینستاگرام خود از هوادارانش خواست با معترضین ایرانی همصدا شده و اجازه ندهند به نام دین انسان‌ها را به قتل برسانند.

او عکس مهسا امینی که چند روز قبل توسط گشت ارشاد به قتل رسید را در کنار عکس فرخنده، دختر جوانی که چند سال قبل در کابل زجرکش و جسدش سوزانده شده بود نشر کرد و نوشت: «نگذارید به نام دین انسان‌ها را به قتل برسانند.»

همزمان سیتا قاسمی، دیگر هنرمند مشهور افغانستانی با نشر عکس مهسا و فرخنده در کنار هم، ظلم و ستم بر زنان را در این دو کشور همسایه «عمل روزمره» خواند که به باور او گاهی اوقات رسانه‌ای می‌شوند.

او در پیوند به اعتراضات گسترده در ایران نوشت، ما در کنار هر انسانی که برای برابری زن و مرد مبارزه می‌کند خواهیم ایستاد، «برای نجات مهساها و فرخنده‌ها.»

از سویی «جنبش آزادی بخش زنان» نیز در حساب فیس‌بوک خود نوشت، حکومت جمهوری اسلامی ایران از «دیکتاتوری» به حکومت «نفرت» تغییر کرده است که به ضرر کشور و منطقه خواهد بود.

این جنبش از شهروندان افغانستانی مقیم در استکهلم سوئد خواست تا در تظاهراتی که قرار است شنبه 24 سپتامبر برای حمایت از مبارزات آزادی‌خواهانه شهروندان ایران برگزار شود حضور یابند و با معترضین ایرانی همصدا شوند.

کاربران افغانستانی در توییتر نیز «هشتگ مهسا امینی» را بارها بازنشر کرده‌ و خواستار ایستادگی مقابل حکومت جمهوری اسلامی و طالبان شده‌اند.

اعتراضات ضدحکومتی در ایران ابتدا با قتل مهسا (ژینا) امینی آغاز شد، ولی به سرعت خود نظام سیاسی ایران را هدف گرفت. معترضان در روزهای اخیر برخی مراکز دولتی را تسخیر کرده و خودروها و کانکس پلیس را به آتش کشیدند.

مهسا امینی زن جوان 22 ساله‌ای بود که سه‌شنبه 22 شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت شد و روز جمعه 25 شهریور در اثر شدت جراحات وارده در بیمارستان کسری تهران جان باخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید