آخرین عضو طالبان در‌ گوانتانامو با یک آمریکایی مبادله و آزاد شد

بشر نورزی یکی از اعضای طالبان که به عنوان «بزرگترین قاچاقچی مواد مخدر» در افغانستان شناخته می‌شود، از گوانتانامو آزاد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

طالبان دوشنبه 28 سنبله (شهریور) در ازای آزادی یکی از اعضای خود که در گوانتانامو زندانی بوده، یک شهروند آمریکایی را آزاد کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، مارک فریکس، مهندس آمریکایی است که در ازای استرداد بشر نورزی یکی از اعضای طالبان به افغانستان، آزاد شده است.
بشر نورزی که در افغانستان به عنوان «بزرگترین قاچاقچی مواد مخدر» شناخته می‌شود در سال 2005 توسط ایالات متحده بازداشت و به زندان گوانتانامو منتقل شده بود.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان در یک کنفرانس خبری گفت که فریکس، مهندس ربوده شده آمریکایی، در فرودگاه کابل با نورزی مبادله شده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در این‌باره گفت، آزادی فریکس نتیجه اوج تلاش مقامات ایالات متحده بود.

بایدن در بیانیه‌ای بدون تایید آزادی نوروزی گفت: «مذاکرات موفقیت‌آمیزی که منجر به آزادی مارک شد، نیاز به تصمیمات دشواری داشت که من آن را ساده نگرفتم.»

یک مقام ارشد دولت آمریکا که نخواست نامش فاش شود به «رویترز» گفت، بایدن حکم عفو نورزی که 17 سال در بازداشت آمریکا بوده را صادر کرده است.
نورزی به اتهام قاچاق بیش از 50 میلیون دلار هروئین به آمریکا و اروپا بازداشت شده بود. او پس از محاکمه هیئت منصفه در نیویورک در سپتامبر 2008 مجرم شناخته شد و در سال 2009 به حبس ابد محکوم شد.

فریکس یک مهندس و کهنه سرباز نیروی دریایی ایالات متحده است که به مدت یک دهه در افغانستان در پروژه‌های توسعه‌ای کار کرد. او در فوریه 2020 توسط طالبان ربوده شد.

فریکس پس از آزادی با یک هواپیما از کابل وارد دوحه شد. و به گفته یک منبع آگاه از وضعیت او، وی در سلامت کامل است. هنوز مشخص نیست که او چه زمانی به ایالات متحده باز خواهد گشت.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در مراسمی در سازمان ملل متحد در نیویورک، از قطر برای همکاری در آزادی فریکس تشکر کرد.

پیشتر سرپرست وزارت امور خارجه طالبان گفته بود که دولت متبوع او آماده است مشکلات را از طریق مذاکره با همه طرف‌ها از جمله ایالات متحده آمریکا حل کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید