سازمان ملل محرومیت دختران افغان از آموزش را «غم انگیز» خواند

نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان: تداوم محرومیت دختران از مکاتب توجیه قابل قبولی ندارد و در هیج کجای دنیا این کار صورت نمی‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد محرومیت دختران افغان از آموزش را «شرم آور و غم انگیز» خواند و یک‌بار دیگر از رهبران طالبان خواست تا مکاتب (مدارس) دخترانه را در افغانستان باز کند.

مارکوس پوتزل، نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان گفت: «این [محرومیت دختران از آموزش] بسیار غم انگیز، شرم آور و کاملاً غیرقابل قبول است.»

وی افزود: «تداوم محرومیت دختران از مکاتب توجیه قابل قبولی ندارد و در هیج کجای دنیا این کار صورت نمی‌گیرد.»

بر اساس برآوردهای سازمان ملل، در طول یک سال حکومت طالبان، بیش از یک میلیون دختر از رفتن به مکتب باز مانده اند.

به مناسبت سالگرد بسته ماندن مکاتب دخترانه در افغانستان، یکشنبه 27 سنبله (شهریور) بیش از 50 دختر از کابل، ننگرهار و پروان پیامی با عنوان «سال تاریکی» به رهبران جهان ارسال کردند.

یک دختر 18 ساله از کابل در نامه نوشته است: «در یک سال گذشته از حقوق اساسی خود مانند حق تحصیل، کار، آزادی زندگی شرافتمندانه، آزادی حرکت و بیان و حق تعیین سرنوشت و تصمیم گیری خود محروم شده‌ایم.»

در این نامه که به دست سازمان ملل رسیده است، دختران تنها نام کوچک خود را نوشته و امضا کرده‌اند.

سازمان ملل اعلام کرد که محرومیت از تحصیل، ابتدایی‌ترین حقوق دختران و زنان را نقض می‌کند و خطر به حاشیه راندن، خشونت، استثمار و سوءاستفاده از دختران را افزایش می‌دهد.

طالبان در اوت 2021 قدرت را در افغانستان به دست گرفت. یک ماه پس از آن مکاتب پسرانه را باز کرد، اما به دختران اجازه رفتن به مکتب نداند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید