هشدار گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره بحران حقوق بشری در افغانستان

طالبان گزارش ریچارد بنت را «مغرضانه» و «به دور از واقعیت» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه‌ حقوق بشر سازمان ملل متحد در افغانستان، نسبت به بحران حقوق بشری در این کشور هشدار داد.

ریچارد بنت، دوشنبه 21 سنبله (شهریور)، نخستین گزارش خود در مورد وضعیت حقوق بشری را به پنجاه و یکمین نشست شورای حقوق بشر ارائه کرد و گفت به نظر می‌رسد جهان در رسیدگی به بحران حقوق بشری در افغانستان ناتوان است.

بر بنیاد اظهارات او پس از به قدرت رسیدن طالبان، زنان و دختران در زمینه‌های حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خود شاهد «عقب‌گرد عمیق» بوده‌اند.

به گفته بنت هیچ کشوری در جهان وجود ندارد که زنان در آن تنها به دلیل جنسیت با این سرعت از حقوق اساسی انسانی خود محروم شده‌ باشند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل همچنان در گزارش 20 صفحه‌ای خود نوشت، در نخست طالبان به رعایت حقوق زنان در چارچوب اسلام اطمینان داده بود، اما اکنون وضعیت به شدت وخیم است و نشانه‌های از نزول کشور به سوی استبداد دیده می‌شود.

بر بنیاد اظهارات او، تقریبا نیمی از جمعیت کشور در سطوح حاد ناامنی غذایی بسر می‌برند و کودکان با گرسنگی شدید و خطرات بالای استثمار از جمله کار اجباری و ازدواج مواجه هستند.

بنت همچنان گفت، هزاره‌ها و شیعیان هدف حملات مکرر گروه «داعش» هستند. او افزود: «به نظر می‌رسد که این حملات ماهیت سیستماتیک دارند و عناصر یک سیاست سازمانی را منعکس می کنند.»

گزارشگر ویژه سازمان ملل علاوه کرد، «طالبان باید به حقوق زنان احترام بگذارد، از شهروندان محافظت کند، خشونت را کنار بگذارد، تنوع و تفاوت دیدگاه‌ها را بپذیرد.»

او افزود طالبان باید نقض حقوق بشر را بپذیرد و به آن رسیدگی کند و حکومت قانون از جمله نهادهای نظارتی را بازسازی نماید و شکاف میان گفتار و کردارشان را کاهش دهد.

واکنش طالبان به گزارش ریچارد بنت

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی دولت طالبان در واکنش به گزارش ریچارد بنت آن را «مغرضانه» و «بدور از واقعیت» خوانده است.

سخنگوی طالبان، شبدوشنبه 21 سنبله، در رشته توییتی مدعی شد بنت از «صدها پیشرفت» که طی یک سال گذشته در کشور صورت گرفته «اغماز» ورزیده و به چند مورد مشخص بر اساس برداشت غلط و معلومات نادرست اشاره کرده است.

در توییت آمده است: «ما اظهارات غیرمسئولانه و عقده‌مندانه از آدرس سازمان ملل متحد و موقف خصمانه در برابر طالبان را تقبیح نموده قابل تاسف می‌خوانیم.»

مجاهد مدعی شد »هزاران زن در ادارات مختلف طالبان مشغول کار هستند و هیچ کسی به عزت زنان با چشم بد دیده نمی‌توانند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید