هشدار فرمانده پیشین سنتکام نسبت به محدود شدن توانایی اطلاعاتی آمریکا در افغانستان

مک‌کنزی: القاعده و «داعش» می‌توانند بازسازی شوند و برای آمریکا مشکل ایجاد کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ژنرال کنت مک‌کنزی، رئیس پیشین فرماندهی مرکزی ایالات متحده «سنتکام»، نسبت به محدود شدن ظرفیت اطلاعاتی ایالات متحده در افغانستان هشدار داد.

مک‌کنزی، یک‌شنبه 20 سنبله (شهریور)، در گفت‌وگو با خبرگزاری «دیلی وایر» گفت، ایالات متحده اکنون «توانایی بسیار» محدودی برای نظارت از این کشور دارد.

او گفت: «فکر می‌کنم ما کمتر از دو یا سه درصد توانایی‌های اطلاعاتی را داریم که قبل از خروج از افغانستان داشتیم.»

رئیس پیشین سنتکام گفت که به جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا توصیه کرده بودم حضور دو هزار و 500 سرباز آمریکایی باید در افغانستان نگه داشته شوند.

مک‌کنزی در پیوند به کشته‌شدن رهبر القاعده بیان کرد، کشته‌شدن ایمن الظواهری در کابل روشن می‌کند که طالبان در عملی کردن وعده‌های خود ناتوان است.

او در پاسخ به پرسشی در خصوص ارزیابی ایالات متحده مبنی بر تهدید القاعده و «داعش» برای آمریکا علاوه کرد هنوز هم این گروه‌ها می‌توانند بازسازی شوند و مشکلاتی را در آینده ایجاد کنند.

طالبان در توافقنامه دوحه تعهد کرده است که به گروه‌های تروریستی از جمله القاعده اجازه نخواهد داد که تهدیدی علیه کشورهای دیگر باشد.

این گروه پس از آنکه قدرت را از طریق نظامی در دست گرفت نیز بارها ادعا کرده است که به گروه‌های تروریستی اجازه فعالیت نخواهد داد، اما کشته‌شدن الظواهری تردیدها در پیوند قطع رابطه این گروه با القاعده را بیشتر کرده است.

مک‌کنزی افزود دولت بایدن باید گزارش خود درباره خروج نیروهای ایالات متحده را با افکار عمومی به اشتراک می‌گذاشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید