گزارش مجله «فوربس»: هزاره‌های افغانستان در خطر «نسل‌کشی» هستند

با بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان خشونت‌ها علیه هزاره‌ها به طور فزاینده‌ای تشدید شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هزاره‌ها اقلیت قومی-مذهبی در افغانستان در سایه حکمرانی طالبان طی یک سال گذشته به‌طور فزاینده‌ای از سوی گروه‌های تندرو در معرض حملات خشونت‌بار قرار گرفته‌اند.

در همین زمینه مجله آمریکایی «فوربس» سه‌شنبه 15 شهریور در گزارشی به حملات هدفمند علیه هزاره‌ها طی یک سال گذشته و از جمله به هدف قرار گرفتن عبادتگاه‌ها، مکاتب (مدارس) و دیگر اماکن عمومی محل حضور اعضای این اقلیت قومی-مذهبی در افغانستان اشاره کرده است.

در این‌باره گفته شده که گروه «داعش» در اوت 2022 مسئولیت چندین حمله علیه هزاره‌ها که منجر به کشته شدن بیش از 120 نفر شده بود را بر عهده گرفته بدون این‌که مقامات طالبان کمکی به جامعه هزاره‌ها ارائه دهند.

برای رسیدگی به پرونده خشونت‌ها علیه هزاره‌ها نمایندگان پارلمان بریتانیا در آوریل 2022، تحقیقاتی را در مورد وضعیت هزاره‌ها در افغانستان و پاکستان آغاز کردند.

هدف از انجام این تحقیق بررسی وضعیت هزاره‌ها در افغانستان و پاکستان، بررسی جنایات سازمان‌‌یافته علیه این گروه قومی‌-مذهبی و همچنان بررسی امدادرسانی‌های بشردوستانه و دیگر کمک‌های لازم برای این گروه قومی اعلام شده است.

براساس این گزارش، این تحقیق نشان داد که هزاره‌ها به عنوان یک اقلیت مذهبی و قومی در افغانستان از سوی گروه داعش و همچنین طالبان در معرض خطر جدی «نسل‌کشی» قرار دارند.

این یافته‌ها همچنان بر اساس کنوانسیون سازمان ملل متحد در مورد پیشگیری و مجازات جنایت نسل‌کشی (کنوانسیون نسل‌کشی) و قوانین بین‌المللی عرفی، مسئولیت همه دولت‌ها را برای حفاظت از هزاره‌ها و جلوگیری از نسل‌کشی آنان متعهد می‌سازد.

در این گزارش آمده است: «تسلط گروه طالبان در سال 2021 بر افغانستان، به‌طور قابل‌توجهی بر وضعیت هزاره‌ها تأثیر گذاشته و پیشرفت 20 ساله در رسیدگی به حاشیه‌نشینی و تبعیض که از سوی این گروه اقلیت تجربه شده بود را معکوس کرد». همچنین آمده که «تسلط مجدد طالبان بر افغانستان به ایجاد فضای وحشت و اقدامات خشونت‌آمیزی علیه هزاره‌ها در سراسر این کشور منجر شده است».

در ادامه این گزارش آمده است: «در نیمه اول سال 2022، صدها نفر از اعضای جامعه هزاره در نتیجه حملات هدفمند کشته و تعداد زیادی زخمی شده‌اند که از جمله آن بمباران مدارس، عبادتگاه‌ها و دیگر مراکز هزاره‌ها بوده که احتمال می‌رود این روند ادامه یابد».

در این گزارش همچنین گفته شده که در راستای تعهدات بین‌المللی تحت کنوانسیون نسل‌کشی، نیاز مبرمی به محافظت از جامعه هزاره‌ها وجود دارد.

لرد آلتون از لیورپول، یکی از اعضای تحقیق در مورد کشتار هزاره‌ها گفت: «در سال‌های اخیر، شاهد خطر جدی و فزاینده نسل‌کشی علیه هزاره‌ها بوده‌ایم. لازم است قبل از این‌که خیلی دیر شود برای جلوگیری از این فاجعه اقدام کنیم. ما طبق کنوانسیون نسل‌کشی وظایفی داریم و زمان آن فرارسیده که به آنها عمل کنیم».

گفتنی است که در پی انتشار این گزارش، دید‌بان حقوق بشر (HRW) نیز در مورد وضعیت وخیم هزاره‌ها در افغانستان گزارش داد. به گفته دیدبان حقوق بشر، «از زمان تسلط طالبان بر افغانستان در اوت 2021 داعش مسئولیت 13 حمله علیه هزاره‌ها را بر عهده گرفته است.»

در گزارش دیده‌بان حقوق بشر گفته شده که مقامات طالبان در زمینه محافظت از هزاره‌‌ها در برابر بمب‌گذاری‌ها و حملات انتحاری و همچنین ارائه مراقبت‌های پزشکی و سایر کمک‌های لازم به قربانیان و خانواده‌های آنها بی‌توجهی و در اتخاذ اقدامات لازم کوتاهی کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید