سازمان ملل: افغانستان بدترین کشور برای زنان باردار است

با تسلط طالبان در افغانستان نظام بهداشتی با مشکلات زیادی مواجه شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

السکاندر بودیروزا، رئیس صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در افغانستان، این کشور را در سال 2022 بدترین کشور برای زنان به‌ویژه زنان باردار خواند.

بودیروزا، در گفت‌وگو با «دویچه‌وله» گفت، پس از تسلط طالبان بر این کشور نظام بهداشتی فروپاشیده و با فرار مغزها از جمله داکتران (پزشکان) و پرستاران، خدمات بهداشتی با مشکل مواجه شده است.

به گفته او طی 20 سال گذشته در زمینه کاهش مرگ‌ومیر مادران هنگام ولادت پیشرفت چشم‌گیری صورت گرفته بود اما اکنون تمام دستاوردها با خطر مواجه است.

او افزود، میزان مرگ‌ومیر مادران در 20 سال گذشته در هر 100 هزار ولادت از یک هزار و 450 مورد به 638 مورد کاهش یافته بود.

بر بنیاد تخمین صندوق جمعیت سازمان ملل به دلیل بحران اقتصادی و فروپاشی نظام بهداشتی ممکن است از سال 2022 تا 2025 میلادی 51 هزار زن هنگام ولادت جان خود را از دست دهند.

به باور بودیروزا، افغانستان در دو راهی خطرناک قرار گرفته است و زنان و دختران با تضعیف حقوق خود مواجه هستند.

این در حالی است که پس از تسلط طالبان بر کشور محدودیت‌ها علیه زنان افزایش یافته است و در برخی ولایت‌ها (استان‌ها)، زنان حتی اجازه مراجعه به پزشکان مرد را ندارند.

از سویی با وضع محدودیت‌ کار زنان، برخی از پزشکان زن که در ولایت‌ها مشغول کار بودند مجبور به ترک مشاغل خود شده‌اند.

صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، 7 مارس اعلام کرد در هر 100 هزار زایمان در افغانستان، 638 مادر هنگام ولادت جان خود را از دست می‌دهد که بالاترین میزان مرگ‌ومیر مادران در آسیا است.

صندوق جمعیت، در گزارشی با ابراز نگرانی از افزایش میزان مرگ‌ومیر مادران در افغانستان هشدار داد، اگر به این موضوع رسیدگی نشود انتظار می‌رود وضعیت بدتر شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید