گزارش سالانه «جبهه مقاومت» درباره خسارت‌های جانی مبارزه‌ با طالبان

جبهه مقاومت ملی افغانستان گروه طالبان را به کشتار غیرنظامیان و نظامیان دولت پیشین این کشور متهم می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تشکیلات موسوم به «جبهه مقاومت ملی» افغانستان در گزارش سالانه خود میزان خسارت‌های جانی طالبان طی درگیری‌های پراکنده با نیروهای این جبهه را 715 نظامی اعلام کرد.

«جبهه مقاومت ملی» که توسط احمد مسعود در مبارزه با طالبان رهبری می‌شود از کشته‌شدن 715 نظامی طالبان و 121 عضو این جبهه طی نبردهای یک سال گذشته در افغانستان خبر داد.

این جبهه مقاومت که خطی مشی مبارزه مسلحانه علیه سلطه طالبان در افغانستان را در پیش گرفته است، شنبه 12 سنبله (شهریور)، با نشر اولین گزارش سالانه خود مدعی شد، شمار نیروهای آن به حدود 3 هزار نفر می‌رسد و از اعضای ارتش حکومت پیشین تشکیل شده و در ولایت‌های پنجشیر، بغلان، تخار، بدخشان و کاپیسا فعالیت دارد.

این جبهه همچنین دولت طالبان را به کشتار غیرنظامیان و نظامیان دولت پیشین افغانستان متهم کرده و در این‌باره نوشته که در سایه حکمرانی طالبان طی یک سال گذشته بیش از 2299 نفر به‌شمول کودکان، زنان، روزنامه‌نگاران، فعالان مدنی و سیاسی بازداشت، شکنجه و تیرباران شده‌اند.

در این گزارش آمده است که از 15 اوت 2021 تا 15 اوت 2022، طالبان 268 غیرنظامی را در پنجشیر، بیش از 260 نفر را در اندراب‌های ولایت بغلان و 255 نفر را در شهرستان خوست این ولایت به اتهام همکاری با «جبهه مقاومت» تیرباران کرده است.

بر بنیاد این گزارش طی مدت یک سال گذشته، بیش از 200 غیرنظامی در تخار، بیش از 320 غیرنظامی در قندهار، هلمند و ارزگان، 112 غیرنظامی در بلخ و 49 غیرنظامی دیگر در کندز توسط نیروهای طالبان تیرباران شده‌اند.

«جبهه مقاومت» افزود که اطلاعات و آمار این گزارش با استناد به منابع معتبر، بزرگان و باشندگان محلی، اعضای خانواده‌های قربانیان و فعالان مدنی جمع‌آوری شده است.

در گزارش همچنان به بازداشت، شکنجه، زندانی‌شدن و دادگاه صحرایی 1700 غیرنظامی طی یک سال گذشته اشاره شده که به بهانه‌های مختلفی توسط نیروهای طالبان بازداشت شده‌اند.

گزارش افزوده است طالبان در یک سال گذشته بیش از 7 هزار خانواده را در ولایت‌های پنجشیر، بغلان، بلخ، غزنی و سرپل به اتهام عضویت در جبهه مقاومت و دیگر جبهه‌های ضد طالبان مجبور به کوچ اجباری کرده است.

این جبهه در بخشی از گزارش خود به مبارزات زنان علیه محدودیت‌های حاکمیت طالبان پرداخته و نوشته است، در این مدت بیش از 80 گردهمایی و تظاهرات از سوی زنان راه‌اندازی شده است و بیش از 200 زن معترض توسط طالبان بازداشت و شکنجه شده‌اند.

دولت طالبان تا کنون در مورد ادعاهای «جبهه مقاومت ملی» واکنش نشان نداده است.

پیش از این دولت طالبان بارها ادعای کشتار نظامیان پیشین، غیرنظامیان و در برخی موارد درگیری نیروهای خود با نیروهای «جبهه مقاومت» در پنجشیر و دیگر ولایت‌های شمال را تکذیب و مدعی شده که امنیت را در سراسر افغانستان تامین کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید