دیدبان حقوق بشر خواستار بررسی فوری وضعیت «زن شکنجه‌شده» توسط عضو ارشد طالبان شد

ادعای تجاوز جنسی و نکاح اجباری یک مقام پیشین طالبان با یک دختر دانشجو در کابل با واکنش‌های گسترده مواجه شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان «دیدبان حقوق بشر»، خواهان رسیدگی به وضعیت سلامت و محل زندگی الهه دلاورزی دختر دانشجویی که مدعی شده مورد تجاوز جنسی یک مقام پیشین طالبان قرار گرفته است شد.

دیدبان حقوق بشر، پنج‌شنبه 10 سنبله (شهریور)، در یک بیانیه از شورای حقوق بشر و گزارشگر ویژه سازمان ملل خواست موارد مشابه به قضیه الهه را بررسی نمایند تا مشخص شود «چه تعداد الهه‌ها هستند» و چند مورد ازدواج و تجاوز جنسی هنوز شنیده نشده است.

در بیانیه آمده است: «جای تعجب نیست که یک مقام طالبان با خیال راحت ازدواج اجباری، تجاوز جنسی، فیلم‌برداری و باج‌گیری کند.»

در ویدیوها و عکس‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده دلاورزی مدعی است، چندین بار در ریاست استخبارات (اطلاعات) طالبان مورد تجاوز جنسی قرار گرفته و سعید خوستی، سخنگوی پیشین وزارت داخله طالبان از این ماجرا فیلم گرفته است.

دیدبان حقوق افزود دولت طالبان ساختارهای مددرسان و مبارزه با خشونت علیه زنان را به طور سیستماتیک مسدود کرده است و پناهگاه‌ها، واحدهای ویژه دادرسی، برنامه‌های کمک حقوقی و دادگاه‌های ویژه که در این زمینه فعالیت داشتند از بین رفته‌اند.

سعید خوستی، چهارشنبه 9 سنبله (شهریور)، در رشته توییتی مدعی شد 6 ماه قبل با درخواست الهه دلاورزی با او ازدواج کرده بود اما تجاوز جنسی و شکنجه او را رد کرده است.

این موضوع واکنش‌های گسترده را در داخل و خارج از کشور به همراه داشت و شهروندان افغانستان خواستار بررسی جدی این قضیه شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید