عفو بین‌الملل: ایران و ترکیه پناهجویان افغانستانی را غیرقانونی باز می‌گردانند

عفو بین‌الملل کشته‌شدن 11 پناهجو افغانستانی به دست نیروهای امنیتی ایران را مستند کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان «عفو بین‌الملل» اعلام کرد ایران و ترکیه قانون بین‌الملل را نقض کرده و مانع ورود پناهجویان افغانستانی به خاک خود می‌شوند و یا آنها را به زور به کشورشان باز می‌گردانند.

عفو بین‌الملل، چهارشنبه 9 سنبله (شهریور)، در گزارشی نوشت، نیروهای امنیتی ایران و ترکیه بر خلاف قانون، علیه کسانی که تلاش کردند به صورت غیرقانونی از مرز عبور کنند از سلاح گرم استفاده کرده‌اند که گاهی منجر به کشته‌ یا زخمی‌شدن پناهجویان شده است.

بر بنیاد گزارش بسیاری از پناهجویان افراد فقیر و فاقد گذرنامه و دیگر اسناد معتبر سفر هستند و این موضوع آنها را در برابر رفتارهای پلیس مرزی آسیب‌پذیر می‌کند.

عفو بین‌الملل با ده‌ها شهروند افغانستانی از جمله 74 پناهجو که به اجبار به کشورشان بازگردانده شده‌اند گفت‌وگو کرده است.

در این گزارش به موارد متعدد کشتن و بازگرداندن‌های غیرقانونی از جمله با استفاده از تیراندازی، بازداشت‌های خودسرانه، شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها با پناهجویان افغانستانی توسط مسئولان ایران و ترکیه اشاره شده است.

عفو بین‌الملل کشته‌شدن 11 پناهجو توسط نیروهای امنیتی ایران و 3 پناجو دیگر به دست نیروهای ترکیه طی یک سال اخیر را مستند کرده است.

پس از سقوط حکومت پیشین موج تازه‌ای از مهاجرت شهروندان افغانستانی آغاز شد و هزاران پناهجو از جمله اعضای نیروهای امنیتی پیشین و دیگر افراد آسیب‎‌پذیر تلاش کردند خود را به کشورهای همسایه از جمله ایران و پاکستان برسانند.

تعدادی از مهاجرین در تلاش هستند خود را به ترکیه و از آنجا به کشورهای اروپا برسانند، اما گزارش‌ها حاکی است آنها در خاک ایران و ترکیه مورد بدرفتاری قرار می‌گیرند و دوباره به کشورشان بازگردانده می‌شوند.

بر اساس قوانین بین‌المللی کشورها موظف هستند که حق پناهندگی یا اصل عدم بازگرداندن اجباری پناهندگان به کشورهای اصلی خود را که در آنجا با آزار و اذیت مواجه می‌شوند، رعایت کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید