جبهه مقاومت ملی افغانستان: راه ما ادامه‌ مبارزه جهانی علیه تروریسم است

علی میثم نظری رئیس روابط خارجی «جبهه مقاومت ملی» ادعا کرد که مقاومت در شش ولایت (استان) با نیرویی متشکل از 4000 جنگجوی آموزش دیده در حال جنگ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علی میثم نظری، مسئول روابط خارجی «جبهه مقاومت» در اظهاراتی گفته است که حمایت از این جبهه به معنای دامن زدن به جنگ داخلی در افغانستان نیست.

میثم نظری، سه‌شنبه 8 شهریور در مصاحبه‌ با پیتر برگن، تحلیلگر مسائل امنیت ملی شبکه «سی‌ان‌ان» گفت که مقاومت طی یک سال گذشته افزایش یافته و در شش ولایت (استان) از 34 ولایت افغانستان، عمدتاً در شمال کشور با نیرویی متشکل از 4000 جنگجوی آموزش دیده در حال جنگ است.

او افزود که این جبهه ادامه‌دهنده مبارزه جهانی علیه تروریسم در افغانستان است اما هیچ کشوری حاضر به حمایت از آن نیست.

نظری در ادامه گفت: «آنچه برای ما آشکار است این است که راه حل سیاسی برای پایان دادن به درگیری در افغانستان به دلیل موقعیت طالبان در قبال حقوق زنان، حقوق بشر، دموکراسی و تروریسم قابل اجرا نیست. ما می‌توانیم کشور را از دست طالبان آزاد کنیم یا آنها را مجبور به تغییر و پذیرش روند صلح کنیم.»

بر اساس این گزارش، تاجیکستان، کشوری هم‌مرز با شمال افغانستان، از این مقاومت حمایت سیاسی می‌کند.

از 15 اوت 2021، زمانی که طالبان کابل را تصرف کرد، تا اواسط سپتامبر 2021، مقاومت با هزاران نیروی امنیتی سابق افغانستان در دره پنجشیر در شمال افغانستان و دره اندراب در ولایت بغلان، در مجاورت پنجشیر آغاز شد.

نظری گفت: «ما متوجه شدیم که بدون حمایت بین‌المللی ادامه جنگ متعارف دشوار است. همچنین پنجشیر و اندراب هیچ مرز مشترکی با کشور همسایه ندارند، به طوری که تامین آذوقه بسیار مشکل شده است. بنابراین احمد مسعود همه فرماندهان خود را جمع کرد و آنها در مورد اینکه چه باید بکنند، بحث کردند زیرا جنگ متعارف غیرممکن بود.»

رئیس روابط خارجی جبهه مقاومت ملی افزود: «طالبان میلیاردها دلار سلاح و تجهیزات دارند و هیچ حمایت منطقه‌ای و بین المللی از مقاومت وجود ندارد. ما همه جا التماس کردیم، از تک تک کشورها خواستیم به ما کمک کنند. با این حال، به جز حمایت های سیاسی و اخلاقی از سوی کشورهایی مانند تاجیکستان، اساساً بقیه می خواستند از آن دور بمانند.»

به گفته نظری جبهه مقاومت در شش ولایت در شمال افغانستان، پنجشیر، کاپیسا، بغلان، بدخشان، تخار و پروان حضور نظامی دارد.

او در پاسخ به این سوال که نقطه قوت جبهه مقاومت ملی چیست گفت: «اول اینکه ما از مشروعیت و حمایت مردمی برخورداریم. ما می‌بینیم که مردم مقاومت را به عنوان تنها گزینه در حال حاضر برای به دست آوردن دوباره آزادی خود می‌دانند. دومین نقطه قوت نیروهای با تجربه است. شاخه نظامی جبهه مقاومت ملی از شهروندان عادی تشکیل نشده است. این ارتش متشکل از نظامیان سابق است که در 20 سال گذشته توسط ایالات متحده و ناتو آموزش دیده، مشاوره و تمویل شده‌اند.»

نظری نیروهای جبهه مقاومت را «سربازان و افسران حرفه‌ای» عنوان کرد که به گفته وی، در حکومت گذشته دو دهه علیه طالبان جنگیده‌اند و طرز فکر و ذهنیت طالبان را می‌شناسند.

طی چند ماه‌ اخیر درگیری‌ها میان طالبان و جبهه مقاومت ملی در پنجشیر افزایش یافته و هر دو طرف خساراتی متقبل شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید