سازمان ملل: طالبان با چالش‌ فزاینده حکومت‌داری مواجه هستند

سازمان ملل: وضع تحریم‌ها علیه طالبان بر اقتصاد افغانستان تاثیر گذاشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مارکس پوتزل، سرپرست دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، رابطه میان کابینه طالبان در کابل و ملاهبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان در قندهار را نامشخص خواند و افزود، حکومت‌داری این گروه با چالش‌های فزاینده مواجه است.

پوتزل، دوشنبه 7 سنبله (شهریور) در نشست شورای امنیت که در مورد افغانستان برگزار شده بود، گفته است اعمال حاکمیت طالبان در کشور که مطابق با اسلام و سنت‌های افغانی اعلام شده، حقوق و آزادی‌های اساسی بشر به‌ویژه زنان را محدودتر کرده است.

به گفته پوتزل پس از تسلط طالبان بر کشور، گروه‌های خاص از جمله نیروهای امنیتی پیشین، افراد متهم به عضویت در گروه داعش و «جبهه مقاومت ملی»، جامعه مدنی، رسانه‌ها، زنان و متهمان به جرایم اخلاقی هدف قرار گرفته‌اند و حقوق بشر به‌شدت نقض شده است.

او همچنان در گزارش خود به شورای امنیت در پیوند به وضعیت امنیتی گفته است، در سه هفته گذشته گروه‌های قومی و مذهبی هدف حمله قرار گرفته‌اند و مسئولیت این حملات را نیز گروه «داعش» به عهده گرفته است.

در بخشی از بیانیه او در پیوند به مداخلات قدرت‌های خارجی آمده است: «همه‌ آن‌ها افغانستان را به‌گونه‌ تغییر داده‌اند که غیرمنتظره و اغلب مفید نبوده است. با وجود منابع عظیم که در دهه‌های گذشته مصرف شده است، افغانستان به‌طور قابل توجهی توسعه نیافته، بلکه آسیب‌پذیر و نیازمند کمک‌های بین‌المللی است.»

پوتزل علاوه کرده است، افغانستان بخشی از نظام بین‌المللی است و طالبان باید به تعهدات بین‌المللی خود پابند باشند و این گروه اکنون بر اساس این واقعیت که کنترل اراضی کشور را در اختیار دارند، درخواست به‌رسمیت شناختن می‌کنند.

به باور او وضع تحریم‌ها علیه طالبان بر اقتصاد تاثیر گذاشته است و باید تلاش‌ها در زمینه تسهیل دسترسی به دارایی‌های متعلق به بانک مرکزی که به نفع شهروندان است صورت گیرد.

سرپرست یوناما متعقد است، کمک‌های بشردوستانه راه‌حل بلند مدت نیست و کاهش فقر و ارائه خدمات اساسی باید در نهایت به رشد اقتصادی پایدار منجر شود.

در این اعلامیه آمده است حاکمان کنونی افغانستان با تعداد فزاینده چالش‌های حکومت‌داری مواجه هستند.

پوتزل افزوده است، سازمان ملل و یوناما در تعامل با مقامات حاکم و تسهیل تعامل آن‌ها با رهبران جامعه، گروه‌های مذهبی، زنان و جامعه مدنی، با هدف ترویج حکومت فراگیر و مشارکتی و ارتقای حقوق و آزادی‌ها در افغانستان ادامه می‌دهد.

طالبان در 15 اوت 2021، با قدرت نظامی بر کشور تسلط یافت و دولت این گروه تاکنون از سوی هیچ کشوری به‌رسمیت شناخته نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید