فرمانده پیشین سنتکام: بایدن می‌دانست افغانستان در صورت عقب‌نشینی آمریکا سقوط می‌کند

مکنزی در پاسخ به این سوال که آیا نیروهای آمریکایی دوباره مجبور به بازگشت به افغانستان خواهند شد، گفت این احتمال وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ژنرال کنت مکنزی، رئیس پیشین فرماندهی مرکزی ایالات متحده «سنتکام»، در اظهاراتی گفت تابستان پیش به جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا هشدار داده بود که در صورت عقب‌نشینی کامل آمریکا، افغانستان سقوط می‌کند، و توصیه کرده بود بهتر است بخشی از نیروهای نظامی آمریکایی در این کشور بمانند.

به گزارش روزنامه «واشینگتن تایمز»، مکنزی گفت «پنتاگون» برای کاخ سفید روشن کرده بود که در صورت عقب‌نشینی کامل آمریکا، طالبان به‌طور قطع بر افغانستان حاکم خواهند شد. وی افزود اگر بایدن اجازه می‌داد تنها «تعداد کمی» از نیروهای آمریکایی در افغانستان بمانند، دولت تحت حمایت ایالات متحده کماکان بر سر کار می‌ماند.

فرمانده پیشین سنتکام بر این باور است که گزارش وی در همان زمان به نظر بایدن رسیده است، که باعث می‌شود گمان‌ها درباره اینکه چرا بایدن پارسال طی چندین بیانیه اعلام کرد دولت دموکراتیک افغانستان به کار خود ادامه خواهد داد و طالبان نخواهد توانست بر این کشور تسلط پیدا کند، افزایش یابد.

به گفته «واشینگتن تایمز»، پنتاگون پیوسته گفته است که به‌رغم تضمین‌های زبانی طالبان مبنی بر اینکه از ریشه گرفتن تروریسم اسلامگرایانه در افغانستان جلوگیری خواهند کرد، این کشور کماکان مامن و ماوای بدنام‌ترین سازمان‌های تروریستی اسلامگرا همچون القاعده و «داعش» است.

کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر القاعده، که اوایل ماه جاری توسط یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در کابل به قتل رسید، دومرتبه به شک و تردید‌ها درباره مدعیات طالبان مبنی بر جلوگیری از حضور تروریست‌ها در این کشور دامن زده است.

مکنزی در پاسخ به این سوال که آیا این واقعیت در نهایت می‌تواند نیروهای آمریکایی را مجبور به بازگشت به افغانستان کند، گفت این احتمال وجود دارد.

به گفته این ژنرال بازنشسته: «به نظر من این مطابق با منافع بلندمدت ایالات متحده است که اجازه ندهد مراکز افراط‌گرایی خشونت‌آمیز در افغانستان رشد و گسترش یابد؛ و من بر این باورم که تحت رژیم طالبان، احتمالاً این اتفاق خواهد افتاد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید