پرداخت غرامت از دارایی‌های افغانستان به خانواده‌های قربانیان 11 سپتامبر منتفی شد

پس از کشته‌شدن ایمن الظواهری در کابل، مذاکرات برای آزادسازی پول‌های مسدود شده افغانستان به حالت تعلیق درآمد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نصیراحمد فایق، سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل متحد اعلام کرد، درخواست پرداخت غرامت از دارایی‌های مسدود شده افغانستان در ایالات متحده به خانواده‌های قربانیان 11 سپتامبر از سوی دادگاه نیویورک رد شده است.
فایق روز شنبه 5 سنبله (5 شهریور)، در حساب توییتری خود ضمن اعلام این خبر ابراز امیدواری کرد که این پول‌ها به زودترین فرصت آزاد شوند و بر اساس یک سیستم شفاف و نظارتی برای توسعه کشور و کمک به نیازمندان مورد استفاده قرار گیرند.


جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، جمعه، 11 فوریه، طی حکمی دستور داد 7 میلیارد دالر پول‌های مسدود شده افغانستان نزد خزانه ایالات متحده برای کمک‌های بشردوستانه و پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان حادثه 11 سپتامبر اختصاص داده شود.
بر اساس بیانیه کاخ سفید بایدن دستور داد 3.5 میلیارد دالر از این اموال برای کمک‌رسانی به مردم افغانستان و باقی پول‌ها به خانواده‌های قربانیان حوادث 11 سپتامبر پرداخت شود.
این تصمیم بایدن واکنش‌های زیادی را در پی داشت، در کنار اعتراض دولت طالبان، تعدادی از شهروندان نیز در کابل و برخی شهرهای دیگر دست به تظاهرات زدند و خواستار آزادسازی پول‌های مسدود شده از سوی آمریکا شدند.
سازمان «عفو بین‌الملل»، نیز این تصمیم ایالات متحده را «ناعادلانه» خواند و از آمریکا خواست تا این تصمیم را فورا لغو کند.
همچنان دیدبان حقوق بشر نیز در بیانیه‌ای نوشت، بایدن با اتخاذ چنین تصمیمی به‌دنبال تصرف دارایی‌های افغانستان است، در بیانیه آمده بود: «طالبان ظالم، وحشی و زن‌ ستیز است، اما چرا مردم افغانستان باید به خاطر این گروه مجازات شوند؟»
پس از تسلط طالبان بر افغانستان، آمریکا بیش از 7 میلیارد دالر دارایی‌های بانک مرکزی کابل که در بانک فدرال رزرو در نیویورک سپرده‌گذاری شده بود را مسدود کرد.
پس از آن تلاش‌های دولت طالبان برای آزادسازی پول‌های مسدود شده شروع شد و طی ماه‌های اخیر نمایندگان این گروه با نمایندگان ایالات متحده نشست‌های را نیز دایر کردند.
اما روزنامه «وال استریت ژورنال» گزارش داده دولت جو بایدن پس از کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر القاعده در کابل، مذاکرات با طالبان را به حالت تعلیق درآورده است. این روزنامه افزود که واشینگتن مقرر داشت دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را آزاد نکند.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید