وزیر دفاع روسیه: اوضاع اجتماعی و اقتصادی در افغانستان رو به وخامت است

وزیر دفاع روسیه از گسترش «داعش» و شبکه القاعده در افغانستان ابراز نگرانی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در اظهاراتی اوضاع اجتماعی و اقتصادی افغانستان را رو به وخامت توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، وزیر دفاع روسیه، چهارشنبه 2 سنبله (شهریور)، در نشست وزیران دفاع سازمان همکاری‌های شانگهای گفت، در میان تداوم درگیری‎های مسلحانه، افراطیت مذهبی و قاچاق مواد مخدر «بیداد» می‌کند.

بر بنیاد گزارش، شویگو گفت فعالیت‌ سازمان‌های تروریستی بین‌المللی از جمله گروه «داعش» و شبکه القاعده در حال گسترش است و این موضوع یک چالش جدی برای امنیت آسیای میانه به شمار می‌رود.

شویگو گفت، روسیه از هرگونه ابتکار بین‌المللی برای حل‌وفصل مساله کشور استقبال می‌کند و برای تضمین امنیت در منطقه آسیای مرکزی اقداماتی را روی دست خواهد گرفت.

ویکتور محمدوف، منشی شورای امنیت ملی ازبکستان همچنان در این نشست با ابراز نگرانی از وضعیت امنیتی تحت حاکمیت طالبان، افراط‌گرایی و دهشت‌افگنی را تهدید اصلی در برابر سازمان همکاری‌های شانگهای عنوان کرد.

نوزدهمین نشست سازمان همکاری‌های شانگهای با حضور وزیران دفاع روسیه، چین، هند، پاکستان، تاجیکستان، ازبکستان، قزافستان و قرقیزستان در تاشکند برگزار شد و مسله افغانستان یکی از موضوعات مورد بحث در این نشست بود.

طالبان بارها مدعی شده با تسلط این گروه امنیت در کشور تامین شده است و گروه‌ «داعش» توسط نیروهای طالبان سرکوب شده‌اند.

خبرگزاری دولتی طالبان (باختر)، پنج‌شنبه 3 سنبله به نقل از ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان نوشت، «داعش» به‌گونه بی‌پیشینه در کشور سرکوب شده است و کشورهای منطقه به‌شمول روسیه نگران تهدید این گروه از افغانستان نباشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید