طالبان: جسد الظواهرای هنوز پیدا نشده و تحقیقات همچنان ادامه دارد

کشته‌شدن الظواهری، بزرگترین ضربه به سازمان «القاعده» از زمان کشته‌شدن اسامه بن لادن در سال 2011، طی حمله نیروهای ویژه دریایی آمریکا به حساب می‌آید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان پنجشنبه 3 شهریور اعلام که جسد ایمن الظواهری، رهبر سازمان «القاعده» پیدا نشده و تحقیقات پس از اعلام کشته‌شدن او توسط آمریکا در جریان حمله پهپادی در دوم اوت، همچنان ادامه دارد.

کشته‌شدن الظواهری، بزرگترین ضربه به سازمان «القاعده» از زمان کشته‌شدن اسامه بن لادن در سال 2011، طی حمله نیروهای ویژه دریایی آمریکا به حساب می‌آید.

مجاهد حدود دو هفته پیش اعلام کرده بود که تحقیقات در مورد قتل الظواهری در حال انجام است. او همچنین در گفت‌وگوی اختصاصی با «العربیه» افزود که طالبان نتوانست جسد الظواهری را بیابد و هیچ اثری از آن به دست نیامده و طالبان از حضور او در بالکن خانه‌ای در کابل اطلاعی نداشت.

او خاطرنشان کرد: «این پرونده ابعاد مختلفی دارد و تحقیقات در حال انجام است و زمانی که این تحقیقات تکمیل شد، نتیجه را اعلام خواهیم کرد.»

سخنگوی طالبان در ادامه مصاحبه با «العربیه»، با تاکید بر امن بودن منطقه محل اقامت الظواهری و عدم بازرسی از آن گفت، موشکی که به خانه الظواهری اصابت کرد، همه چیز را منهدم کرده است.

مجاهد، عملیات انجام شده توسط آمریکا را مغایر با «توافق دوحه» توصیف کرد و افزود این عملیات، تبعاتی را به دنبال خواهد داشت.

جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا دوم اوت جاری اعلام کرد که ایالات متحده، ایمن الظواهری رهبر القاعده را در کابل کشته است.

این درحالی است که تردیدهایی در مورد میزان پایبندی طالبان به تعهد خود مبنی بر عدم پناه‌دادن به گروه‌های مسلح در افعانستان ایجاد شده است.

عملیات حذف فیزیکی الظواهری، اولین حمله اعلام‌شده توسط ایالات متحده علیه هدفی در افغانستان از زمان خروج واشینگتن از این کشور در 31 اوت سال گذشته، چند روز پس از بازگشت طالبان به قدرت به شمار می‌آید.

این باور وجود دارد که الظواهری علاوه بر این که پزشک شخصی بن لادن بود، مغز متفکر عملیات‌های القاعده از جمله حملات 11 سپتامبر نیز بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید