زنان افغان برای مقابله با انزوا و محرومیت‌ فزاینده کتابخانه افتتاح کردند

جامعه بین‌المللی بارها از حذف زنان افغان از جامعه توسط طالبان انتقاد کرده و یکی از دلایل به رسمیت نشناختن این گروه را «عدم احترام به حقوق زنان» عنوان کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فعالان حقوق زنان در افغانستان، چهارشنبه 2 سنبله/شهریور، یک کتابخانه را در شهر کابل افتتاح کردند، به این امید که بتوانند کمکی برای زنانی که از تحصیل، کار و زندگی عمومی در حکومت طالبان محروم شده‌اند، فراهم کنند.

خبرگزاری «رویترز» گزارش داد، بیش از 1000 کتاب این کتابخانه شامل رمان‌ و کتاب‌هایی در زمینه سیاست، اقتصاد و علم است. این کتاب‌ها بیشتر توسط معلمان، شاعران و نویسندگان به بنیاد «کریستال بیات»، یک سازمان حقوق زنان در افغانستان که به راه اندازی این کتابخانه کمک کرد، اهدا شده است.

چند تن از فعالان زن که در ماه‌های اخیر در تظاهرات در کابل شرکت کرده‌اند نیز به ایجاد این کتابخانه در یک مکان اجاره‌ای در یک مرکز خرید که تعدادی فروشگاه برای زنان دارد کمک کردند.

ژولیا پارسی، یکی از بنیانگذاران این کتابخانه به «رویترز» گفت: «ما کتابخانه را با دو هدف افتتاح کرده‌ایم یکی، برای آن دسته از دخترانی که نمی‌توانند به مکتب بروند و دوم، برای زنانی که شغل خود را از دست داده‌اند و کاری برای انجام دادن ندارند.»

محجوبه حبیبی، مدافع حقوق زنان در مراسم افتتاحیه این کتابخانه گفت: «آنها (طالبان) نمی‌توانند ما را از جامعه محو کنند، اگر از یک حوزه ما را نابود کنند، ما در حوزه دیگر ادامه می‌دهیم».

سخنگوی طالبان به درخواست «رویترز» برای اظهار نظر پاسخ نداد.

در ماه مارس سال جاری، طالبان وعده بازگشایی مکاتب (مدارس) دخترانه را داد اما از تصمیم خود منصرف شد و نگذاشت مکاتب باز شوند. اکثر دختران اکنون به کلاس‌های درس دسترسی ندارند و هزاران زن به دلیل محدودیت‌های فزاینده و بحران اقتصادی افغانستان از کار کنار گذاشته شده‌اند.

جامعه بین‌المللی بارها از حذف زنان افغان از جامعه توسط طالبان انتقاد کرده و یکی از دلایل به رسمیت نشناختن این گروه را «عدم احترام به حقوق زنان» عنوان کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید