عفو بین‌الملل: طالبان مرتکب جنایات جنگی شده است

طالبان طی یک سال گذشته جنایاتی مانند شکنجه، قتل های انتقام جویانه و کوچ اجباری را مرتکب شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان «عفو بین‌الملل» در گزارشی در خصوص یک سال حکومت طالبان در افغانستان نوشته است که طالبان وعده‌های دروغین داده، حقوق بشر را نقض کرده و مرتکب جنایات جنگی شده است.

در گزارش عفو بین‌الملل آمده است، طالبان که در ابتدا وعده داده بود از حقوق زنان، آزادی مطبوعات و عفو مقامات سابق حمایت می‌کند، طی یک سال گذشته جنایاتی مانند شکنجه، قتل‌های انتقام جویانه و کوچ اجباری را مرتکب شده است.

یمینی میشرا، مدیر جنوب آسیای عفو بین الملل، گفته است: «هر گونه امید برای تغییر طالبان به سرعت از بین رفته است، چراکه طالبان به دنبال حکومت از طریق سرکوب خشونت آمیز هستند.»

میشرا گفت: «بازداشت‌، شکنجه‌، ناپدید شدن‌ها، اعدام‌های خلاصه‌شده به عنوان دستور روز بازگشته است. زنان و دختران از حقوق خود محروم شده‌اند، با آینده‌ای تیره روبرو هستند و از تحصیل یا امکان شرکت در زندگی عمومی محروم شده‌اند.»

عفو بین‌الملل از طالبان خواست که فوراً از ارتکاب نقض فاحش حقوق بشر و جنایات تحت قوانین بین‌المللی دست بردارد.

در این گزارش، به قتل 13 تن از مردم هزاره‌تبار در دایکندی در 30 اوت 2021 توسط طالبان و برخی موارد دیگر اشاره و این قتل‌ها را در شمار جنایات جنگی آورده شده است.

عفو بین‌الملل نوشته است، استفاده از زور بیش از حد توسط نیروهای طالبان در مقابل تظاهرات کنندگان غیرقابل قبول است. در چندین شهر بزرگ، نیروهای طالبان با ضرب و شتم و تیراندازی تظاهرات مسالمت آمیز را خنثی کردند.

بر اساس این گزارش، در این یک سال، صدها غیرنظامی به طور غیرقانونی بازداشت شده‌اند. بسیاری حین دستگیری با قنداق تفنگ مورد ضرب و شتم قرار گرفته یا شلاق خورده‌اند.

در ادامه گزارش آمده است، در عرض چند هفته پس از قدرت گرفتن طالبان، گزارش‌هایی مبنی بر اخراج اجباری افغان‌های غیر پشتون از خانه‌ها و مزارع خود منتشر شد تا طالبان بتواند به پیروان آنها زمین‌هایی را که از گروه‌های دیگر، به‌ویژه هزاره‌ها، ترکمن‌ها و ازبک‌ها گرفته شده، پاداش دهد.

سازمان عفو بین‌الملل هفته گذشته نیز با نشر بیانیه‌ای، سرکوب اعتراضات زنان در افغانستان توسط طالبان و تهدید آنان را نگران کننده خوانده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید